Waldemar Fornalik trenerem reprezentacji Polski

IAR
Aneta Hołówek 10.07.2012
Trener Ruchu Chorzów Waldemar Fornalik podczas sparingu Niebiskich z Termalicą Bruk-Bet Nieciecza
Trener Ruchu Chorzów Waldemar Fornalik podczas sparingu "Niebiskich" z Termalicą Bruk-Bet Nieciecza, foto: PAP/Andrzej Grygiel

Dotychczasowy trener Ruchu Chorzów Waldemar Fornalik został wybrany na nowego trenera polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Wyboru dokonał zarząd PZPN.

Szef PZPN Grzegorz Lato zapewnił, że wybór poprzedziła długa dyskusja. Fornalik zdobył 11 głosów. PZPN wybierał spośród trzech kandydatów. Na kontrkandydata Fornalika, Jerzego Engela zagłosowało trzech członków zarządu PZPN. Jacek Zieliński nie otrzymał żadnego poparcia. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

- Byliśmy świadomi, że goni nas czas, bo już we wrześniu rozpoczynamy walkę w eliminacjach do mistrzostw świata. Dyskusja była długa, a podjęta decyzja nie była jednogłośna - powiedział Lato. - Fornalik w głosowaniu członków zarządu otrzymał 11 głosów, a Jerzy Engel - trzy, Jacek Zieliński - zero, a jedna osoba się wstrzymała - wyjaśnił Lato.

Kontrakt nowego trenera reprezentacji będzie obowiązywał do 2014 roku, czyli do Mistrzostw Świata w Brazylii.

Grzegorz Lato powiedział podczas konferencji prasowej, że w przeszłości objął fotel prezesa PZPN, gdy selekcjonerem był Leo Beenhakker. Dlatego sytuację, gdy wybiera się selekcjonera na kilka tygodni przed wyborami prezesa PZPN, Grzegorz Lato uważa za normalną.

Dotychczasowy trener reprezentacji Franciszek Smuda zrezygnował z funkcji z chwilą odpadnięcia Polaków z turnieju Euro 2012. Waldemar Fornalik zadebiutuje w nowej roli 7 września w meczu eliminacji do mistrzostw świata meczem z Czarnogórą. Polacy będą grać w grupie H, a rywalami naszej reprezentacji będą, oprócz Czarnogóry, Anglia, Ukraina, Mołdawia i San Marino.

Polska myśl szkoleniowa

Fornalik przez 12 lat był piłkarzem Ruchu Chorzów. Karierę trenerską rozpoczął w 2001 roku w Górniku Zabrze, a później prowadził także Amikę Wronki, Odrę Wodzisław, Polonię Warszawa i Widzew Łódź.

Od 2009 roku pracuje z drużyną Ruchu Chorzów, z którą w ostatnim sezonie (2011/2012) zdobył tytuł wicemistrza Polski, co zaowocowało przyznaniem mu tytułu trenera sezonu Ekstraklasy. W 2009 roku tygodnik "Piłka nożna" ogłosił go trenerem roku.

Obecny selekcjoner reprezentacji Polski ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach, ma licencję trenerską UEFA Pro Licence oraz uprawnienia trenera I klasy.

IAR, mr

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!