Fundusze unijne wzruszające? "Naprawdę zmieniają życie”

Trójka
Emilia Iwanicka 29.11.2012
Fundusze unijne wzruszające? Naprawdę zmieniają życie
foto: Glow Images/East News

- Niektóre projektu były maleńkie; lecz za niewielkie kwoty ludzie wychodzili z dołka lub rodzinnych perturbacji - mówiła o zakończonym konkursie "Pochwal się swoim funduszem” profesor Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej.

W ramach akcji, współorganizowanej z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, między majem a listopadem zrealizowaliśmy wiele audycji, których celem było przekazanie informacji o możliwościach, jakie dają fundusze unijne.
Termin zgłaszania prac minął 10 listopada! Finał w popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" 10 grudnia po godz. 17:00.
Nasi słuchacze nadesłali ponad 110 prac. Jak ocenili je członkowie kapituły? Profesor Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, podkreśliła, że udział w konkursie dostarczył jej wielu refleksji i wzruszeń. - Niektóre projekty były maleńkie, ale za niewielkie kwoty ludzie wychodzili z dołka lub rodzinnych perturbacji. Taka współpraca i wsparcie to ogromna wartość dodana, którą ciężko zmierzyć. Nieraz zdarzało się, że małe kwoty dawały dużo szans - mówiła na antenie radiowej Trójki profesor Mączyńska. Ekonomista wspomniała m.in. historię pewnego ogrodnika oraz pensjonat w górach, który "wziął się z miłości do gór i scementował rodzinę”.
Jacek Jaworski (Ministerstwo Rozwoju Regionalnego) podkreślił natomiast, że oceniając prace zwracał uwagę, jak fundusze zmieniły życie konkretnych osób, jak zostały wykorzystane żeby rozwijać pasje, ale i życie rodzinne. - Mamy tu najlepszych ambasadorów funduszy, czyli beneficjantów projektów. I, co ważne, mamy zarówno dofinansowania na usługi klasyczne, jak kaletnictwo, ale też na nowoczesne technologie, przedszkola wiejskie, czy wodociągi. Były też projekty odnoszące się do pasji, jak otwarcie klubokawiarni, która integruje społeczność lokalną – wyliczał Jacek Jaworski.

>> Szczegóły konkursu znajdą Państwo na stronie twojefundusze.polskieradio.pl.
Ekonomista, profesor Adam Noga, trzeci z członków kapituły, podkreślił, że parce udowadniają znaczenie funduszy unijnych nawet w skali mikro. - Bezrobotni czy niepełnosprawni mogą się skrzyknąć, założyć firmę i z dać sobie prace. Mi szczególnie zapadł w pamięć pasjonat muzyki przerabiający instrumenty, zapalony motocyklista, ale też muzeum szkła w Krośnie - mówił prof. Noga.
W kapitule zasiada także Wiktor Legowicz – ceniony dziennikarz ekonomiczny Trójki, który rozmawiał z pozostałymi członkami w audycji "Bardzo ważny projekt”. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

(ei)