Trasa koncertowa radiowej Jedynki

Świeradów Zdrój
Jelenia Góra

Radom

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 14.06.2012
Rynek, Dom Gąski i Dom Esterki
Rynek, Dom Gąski i Dom Esterki

Położony jest w południowej części Mazowsza, w widłach Wisły i Pilicy. Zachowane zabytki, klimat królewskiego i postindustrialnego Radomia, wielość imprez kulturalnych i sportowych sprawiają, że miasto jest bardzo dobrze postrzegane przez odwiedzających.

Unikatem w skali kraju jest świetnie zachowany dawny układ urbanistyczny, od wczesnośredniowiecznego grodziska do XIX-wiecznego centrum, które swoją funkcję pełni do dziś. Pozostałością po nowym Radomiu założonym przez Kazimierza Wielkiego około 1340 r. jest tzw. Miasto Kazimierzowskie, z fragmentami murów obronnych i kościołem pw. św. Jana Chrzciciela.

Na Rynku swoją architekturą zwracają uwagę barokowe kamienice: Dom Gąski i Dom Esterki oraz neorenesansowy ratusz według projektu Henryka Marconiego. Po drugiej stronie Rynku wznosi się siedemnastowieczny gmach Kolegium Pijarów projektu Antonio Solariego z frontonem z lat 1818-1820. Perłą radomskich zabytków są klasztor i kościół OO. Bernardynów ufundowane w 1468 r. przez króla Kazimierza Jagiellończyka i starostę radomskiego Dominika z Kazanowa.

Centrum Radomia tworzą neoklasycystyczne kamienice z XIX w. Wiele spośród nich zdobią polichromie klatek schodowych, które powstawały w XIX i na początku XX wieku. Pochodzące z ziemi radomskiej znaleziska archeologiczne, jak i cenne zbiory sztuki, m.in. obrazy radomianina Jacka Malczewskiego gromadzi muzeum imienia artysty. Typowe dla regionu radomskiego obiekty architektoniczne, wyposażenie wiejskich gospodarstw domowych znajdujemy w skansenie - Muzeum Wsi Radomskiej.

Radom od zawsze był ważnym ośrodkiem na kulturalnej mapie Polski. Na przestrzeni wieków z miastem związane były postacie wielu znakomitych twórców w dziedzinie muzyki, plastyki i literatury.

W Radomiu organizowane są również imprezy o ugruntowanej już tradycji, jak np. największe w Polsce i w tej części Europy Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show, Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski czy też Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia i wiele innych.

Zobacz plan imprezy »