Trasa koncertowa radiowej Jedynki

Świeradów Zdrój
Jelenia Góra

Tomaszów Mazowiecki

polskieradio.pl
Izabella Mazurek 14.06.2012
Skansen Rzeki Pilicy - stacyjka Reymonta
Skansen Rzeki Pilicy - stacyjka Reymonta , foto: fot. Dorota Lesiak-Olczyk

Zwany również Rawskim i Brzezińskim, a sporadycznie Fabrycznym, powstał w 1788 roku z inicjatywy rodu Ostrowskich herbu Rawicz jako niewielka osada górniczo -hutnicza na pograniczu trzech historycznych krain: ziemi łęczyckiej, Mazowsza i Małopolski.

Według przemyślanej koncepcji przestrzennej, uznawanej w owym czasie za najciekawszą w regionie łódzkim, powstawały warsztaty tkackie i domy dla tkaczy, później fabryki i wille fabrykanckie oraz eklektyczne "pałacyki”. Fenomenem miasta było współistnienie trzech nacji – Polaków, Niemców i Żydów. Tomaszowska "ziemia obiecana” była interesującą mieszanką narodów i religii, kultur i obyczajów. Początek XXI wieku to wyraźne odejście od fabrycznego Tomaszowa w stronę Tomaszowa zielonego i przyjaznego mieszkańcom. Rozwój zaczyna współgrać z otaczającą miasto przyrodą: Lasami Spalskimi, rzeką Pilicą, Zalewem Sulejowskim.

Tomaszów Mazowiecki może się pochwalić Rezerwatem Niebieskie Źródła – zespołem wywierzysk krasowych (źródeł wybijających się przez skałę wapienną) o stałej temperaturze i kolorze zależnym od ciśnienia atmosferycznego. Rezerwat jest siedliskiem wielu gatunków chronionych roślin i zwierząt. W pobliżu Niebieskich Źródeł znajduje się Skansen Rzeki Pilicy, którego znakiem rozpoznawczym jest przeniesiony i odrestaurowany młyn z nad rzeki Luciąży, a największymi atrakcjami są militaria wydobyte z Pilicy oraz przedmioty codziennego użytku wykonane z części uzbrojenia.
W granicach Tomaszowa Mazowieckiego znajdują się także Groty Nagórzyckie, będące przykładem niespotykanej w tej części Polski techniki górniczej – drążenia skał wapiennych, dzięki której powstała sieć korytarzy i komór. Największe wyrobisko zwane "Salą Królewską” ma 30 m długości, 25 m szerokości, 3 m wysokości. Na początku 2012 roku uruchomiono w Grotach pierwszą w centralnej Polsce podziemną trasę turystyczną.

Zobacz plan imprezy »