Trasa koncertowa radiowej Jedynki

Świeradów Zdrój
Jelenia Góra

Ełk

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 15.06.2012
Ełk
Ełk, foto: mat. Urzędu Miasta

Leży w Polsce północno-wschodniej, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i jest trzecim co do wielkości miastem tego województwa. Miasto posiada prawie sześćsetletnią historię.

Leżące po obu stronach Jeziora Ełckiego, swój początek zaznaczyło wzniesieniem drewnianej strażnicy, przekształconej z czasem w murowany zamek. Budowla powstała z polecenia wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego – Ulryka von Jungingena.

W roku 1425 założono osadę na wysokiej skarpie Jeziora Ełckiego, naprzeciwko zamku, które przez lata zmieniło się w miasto, które dziś stanowi regionalny ośrodek stwarzający warunki dla rozwoju przeróżnych dziedzin życia. Centrum miasta nosi ślady XIX-wiecznego rozkwitu i rozwoju aglomeracji.

Ełk to doskonałe miejsce na wypoczynek od zgiełku wielkich miast – to jeden z najcenniejszych ekosystemów w kraju i w Europie. Można tutaj nacieszyć się unikatową różnorodnością przyrody – od lasów i jezior, przez równiny i doliny morenowe, aż po zielone pagórki.

Na tak zróżnicowanym terenie występuje wiele rzadkich gatunków zwierząt. Podczas spaceru po lesie nikogo nie powinna dziwić obecność saren, jeleni, łosi, a także kun, borsuków czy bobrów. W przejrzystych wodach jezior łowić można okonie, płocie i szczupaki, na niebie można dostrzec dzikie kaczki i kormorany.

Piękno mazurskiej przyrody można podziwiać na wiele różnych sposobów. Dla jednych niezapomnianym przeżyciem będzie podróż wąskotorową kolejką retro, dla innych – spacer niemal siedmiokilometrową promenadą wzdłuż jeziora ełckiego.

Zobacz plan imprezy »