Trasa koncertowa radiowej Jedynki

Świeradów Zdrój
Jelenia Góra

Jasło

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 13.06.2012
Panorama Jasła nocą
Panorama Jasła nocą, foto: mat. Urząd Miasta

Nazywane perłą podkarpacia położone jest w południowo-wschodniej Polsce u podnóża Karpat. Prawa miejskie uzyskało od króla Kazimierza Wielkiego w 1365 roku.

Swój rozkwit przeżywało w okresie renesansu, jednak jego uprzemysłowienie rozpoczęło się wraz z odkryciem w okolicach złóż ropy naftowej. To w Jaśle powstała pierwsza w świecie rafineria (destylarnia) ropy naftowej, której założycielem był Ignacy Łukasiewicz, ojciec przemysłu naftowego, wynalazca lampy naftowej. Bardzo dynamiczny rozwój miasta w okresie autonomii galicyjskiej i w okresie międzywojennym został przerwany przez kataklizm II Wojny Światowej, w wyniku którego miasto zostało zburzone w 97 procentach. Determinacja mieszkańców pozwoliła na odbudowanie miasta i przywrócenie jego dawnej świetności.

W okolicach Jasła powstał na terenie odkrytej silnie ufortyfikowanej osady z początków epoki brązu Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. Monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne, które stanowi źródło około 150 tys. różnego rodzaju zabytków w większości dotąd nieznanych Polsce, często unikalnych w skali europejskiej.

Już od kilku lat w Jaśle w sierpniu organizowane są Międzynarodowe Dni Wina. Ta wyjątkowa w skali kraju impreza co roku przyciąga do Jasła rzesze miłośników wina. Tylko tutaj spotyka się na raz tylu wystawców prezentujących swoje wina, można spróbować i porównać różne wina polskie i zagraniczne oraz porozmawiać z miejscowymi winiarzami. Z tego powodu miasto od kilku lat może poszczycić się mianem polskiej stolicy wina, a w podjasielskich winnicach rozwija się enoturystyka.

Latem, od kilkunastu lat, z wielu krajów (m.in. Chiny, Czechy, Kazachstan, Niemcy, Rumunia, Słowacja, Ukraina, Węgry, Włochy) właśnie do Jasła zjeżdża ponad 600 młodych sportowców na małe mistrzostwa świata: piłki siatkowej dziewcząt i chłopców oraz piłki nożnej chłopców. Mistrzostwa współfinansowane są z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Tylko około 20 km dzieli Jasło od Magurskiego Parku Narodowego, którego osobliwością geologiczną są formy skalne z piaskowca. Na terenie parku znajdują się liczne cerkwie, kapliczki oraz cmentarze wojskowe z I Wojny Światowej.

Jednym z naszych mocnych punktów jest szkolnictwo. Ponad 700 studentów kontynuuje swoją naukę w Podkarpackiej Szkole Wyższej, a swoje filie mają tutaj renomowane polskie uniwersytety. Miasto posiada równie bardzo dobrze rozwinięte szkolnictwo podstawowe, gimnazjalne i średnie, czego dowodem może być powstałe niedawno w I Liceum Ogólnokształcącym obserwatorium astronomiczne. Dla najmłodszych zaś oferujemy zajęcia na Juniwersytecie.

Zobacz plan imprezy »