Trasa koncertowa radiowej Jedynki

Świeradów Zdrój
Jelenia Góra

Stegna

polskieradio.pl
Izabella Mazurek 18.06.2012

Na wschód od ujścia Wisły rozciąga się Gmina Stegna, z krajobrazem zróżnicowanym na dwie krainy - Mierzeję Wiślaną i Żuławy.

Nadmorski pas Mierzei to piękne, szerokie plaże i las pachnący żywicą. Przybysze z kraju i zagranicy mogą zażywać kąpieli morskich i słonecznych, wykorzystywać walory miejscowego mikroklimatu. Obiekty turystyczne w Stegnie, Jantarze, Junoszynie i Mikoszewie oferują bazę noclegową o zróżnicowanym standardzie. Smakosze bez problemu znajdą przysmaki rybne w licznych restauracjach, barach i smażalniach.
Południowa, żuławska część gminy wita gości siecią rzek bogatych w ryby, ale też licznymi wytworami ludzkiej myśli technicznej. Już samo ujście Wisły to sztuczny przekop – dzieło człowieka, ratujące tę część kraju przed częstymi powodziami. Potężna śluza – Gdańska Głowa – pozwala wpłynąć z Wisły na Szkarpawę i z nią podążać na Zalew Wiślany. Po drodze mijamy m. in. Drewnicę i Żuławki z pamiątkami po byłych osadnikach – domy podcieniowe, zagrody holenderskie, wiatrak. Rzeki przegradzają mosty zwodzone. W Rybinie, gdzie od Szkarpawy kieruje się na północny wschód Wisła Królewiecka, spotykamy aż trzy mosty ruchome – dwa drogowe zwodzone i obrotowy wykorzystywany do przeprawy kolejki wąskotorowej (uznawany za jedyny tego rodzaju w świecie).
Bogactwo tego regionu to bursztyn. Jego walory są kultywowane na różne sposoby – w tym roku już 14. raz, na plaży w Jantarze w dniach 14-15.07.2012, rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu oraz odbędzie się I Bursztynowy Piknik Naukowy. Również w Jantarze odbędzie się coroczna impreza Dni Rybaka, gdzie będzie można degustować miejscowych potraw. Na plażach w Stegnie, Jantarze i Mikoszewie organizowane będą zawody piłki nożnej, siatkówki i siatkonogi. Wielbicieli muzyki zapraszamy na koncerty organowe, w każdą sobotę lipca i sierpnia, w pięknym, zabytkowym kościele w Stegnie pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Sądzimy, że w naszej gminie każdy znajdzie dla siebie interesującą ofertę!

Zobacz plan imprezy »