Trasa koncertowa radiowej Jedynki

Świeradów Zdrój
Jelenia Góra

Kartuzy

polskieradio.pl
Izabella Mazurek 19.06.2012
Kartuska Kolegiata
Kartuska Kolegiata , foto: mat. Urząd Miasta

Kartuzy są jednym z najpiękniejszych miejsc Szwajcarii Kaszubskiej. Położone w województwie pomorskim, 5 km na południowy – zachód od Gdańska z racji swego centralnego położenia określane są mianem stolicy Kaszub.
Kartuzy wyróżnia dbałość mieszkańców o zachowanie i promocję kaszubskiej kultury. Szczególną wartość stanowi język kaszubski, który wciąż rozwija się i wzbogaca, a do tego można go usłyszeć na ulicach Kartuz, a w formie pisanej zobaczyć na dwujęzycznych tablicach z nazwami miejscowości. Upowszechnianie wiedzy o kaszubskiej kulturze to zadanie Muzeum Kaszubskiego, prezentującego bogate zbiory etnograficzne. Odwiedzających muzeum ciekawi śpiewane kaszubskie abecadło – czyli kaszubskie nuty oraz ludowe instrumenty burczybas i diabelskie skrzypce. Zespoły folklorystyczne, gawędziarze, rękodzieło twórców, kaszubski strój, kuchnia regionalna, tabaka, a przede wszystkim gościnni mieszkańcy to wszystko tworzy niezapomniany klimat gminy, który głęboko zapada w serca turystów.
Połączenia drogowe z Trójmiastem oraz sąsiednimi powiatami sprawiają, że miasto jest dobrym punktem wyjściowym dla organizowania aktywnej turystyki. Turystyka wodna, rowerowa, piesza czy nordic walking na doskonale przygotowanych trasach to oferta, której inni mogą Kartuzom tylko pozazdrościć. Wspaniale można wypocząć w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze. Największa na Pomorzu scena letnia wraz z amfiteatrem oraz stanica żeglarska to baza dla miłośników żagli i wspólnego spędzania wolnego czasu. Jedną z imprez tutaj organizowanych jest Truskawkobranie. Tradycyjne święto truskawki, przyciągające na Złotą Górę w ostatnią niedzielę czerwca tysiące turystów. Szczególny klimat towarzyszy Kartuskiemu Festiwalowi Muzyki Organowej i Kameralnej organizowanemu w lipcu i sierpniu w czternastowiecznej poklasztornej kolegiacie, która stanowi znak dawnej działalności zakonu Kartuzów. Cechą charakterystyczną świątyni jest unikatowy, dach w kształcie wieka trumny. Koniecznie trzeba zajrzeć do Galerii Refektarz, która swoją siedzibę ma w dawnym klasztornym refektarzu. W tym roku zapraszamy również na imprezy Blues w Leśniczówce (13 – 14 lipca), Eliminacje Mistrzostw Świata Strongman Giants Live 2012 (21 lipca), Lato z Radiem (22 lipca), Tydzień Kaszubskiej Kultury (23 – 28 lipca),
Gorąco zapraszamy do Kartuz – Stolicy Kaszub.

Zobacz plan imprezy »