Trasa koncertowa radiowej Jedynki

Świeradów Zdrój
Jelenia Góra

Turek

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 15.06.2012
Turek
Turek, foto: mat. Urzędu Miasta

Miasto położone we wschodniej Wielkopolsce, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych prowadzących do Poznania, Konina, Koła, Łodzi, Sieradza i Kalisza, w bliskiej odległości od autostrady A2.

Nazwa miasta wywodzi się od tura - zwierzęcia, które niegdyś zamieszkiwało polskie puszcze. Choć Turek jest miastem o blisko 700-letniej historii i na jego rozwój w znacznej mierze wpłynęły początkowo tkactwo, a później przemysł energetyczny, to jednak obecność Józefa Mehoffera w Turku odcisnęła największe piętno na jego wizerunku.

Młodopolski artysta Józef Mehoffer sprawił, że dziś Turek może pochwalić się perłą sztuki sakralnej w skali co najmniej europejskiej. Stąd też perłą Turku jest kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa – neogotycka trójnawowa świątynia wybudowana w latach 1903-1914, której ozdobą są witraże, polichromie i obrazy olejne, będące dziełami mistrza Mehoffera.

Dzieła w turkowskiej świątyni powstawały w latach 30. XX wieku, kiedy to za sprawą ks. Józefa Florczaka do miasta przybył znany artysta szkoły krakowskiej, prof. Józef Mehoffer i podjął się wykonania dekoracji wnętrz kościoła. Mieszkańcy Turku zapamiętali Józefa Mehoffera jako skromnego, starszego pana, milczącego i zamkniętego w sobie, który swoim sposobem bycia daleki był od wyobrażeń o wielkim artyście.

Pamięć o nim uwieczniono w Turku w postaci „ławeczki Mehoffera”, która jest pierwszym pomnikiem wystawionym artyście. Odlana z brązu ławeczka usytuowana została na placu, nazwanym na cześć artysty Skwerem Mehoffera. Każdego roku w trzeci weekend września w mieście odbywa się także Festiwal „Mehofferowskie Klimaty”.

W tym czasie miasto zostaje przeniesione w lata 20. i 30. ubiegłego wieku, po ulicach poruszają się riksze i bicykle, słychać dźwięki katarynek i kapel podwórkowych, pucybut czyści buty, gazeciarz roznosi gazety, wokół chodzą ludzie wystylizowany na tamtą epokę, a na scenie i parkiecie dominują muzyka i tańce z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Klimat miasta tworzy także rynek, jeden z najpiękniejszych, nie tylko w Wielkopolsce.

Urokliwe secesyjne kamienice, ratusz wyróżniający się od reszty zabudowy szczególnie starannym opracowaniem elewacji frontowej, doceniają odwiedzający miasto goście, ale przede wszystkim mieszkańcy, dla których jest to miejsce spacerów i wypoczynku. Klimat tego miejsca doceniła również wybitna pisarka Maria Dąbrowska, pisząc o nim ciepło w swoim pamiętniku. Jako, że nazwa miasta kojarzy się z serem, to tutaj każdego roku w pierwszy weekend wakacji odbywają się Dni Sera. Jarmark serów i produktów regionalnych, pokazy kulinarne, mnóstwo konkursów i muzyki – tak bawią się mieszkańcy i goście z Wielkopolski i Łódzkiego.

Zobacz plan imprezy »