Trasa koncertowa radiowej Jedynki

Świeradów Zdrój
Jelenia Góra

Gniezno

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 13.06.2012
Katedra gnieźnieńska
Katedra gnieźnieńska, foto: mat. Urząd Miasta

Pierwsza stolica Polski i jednocześnie jeden z ośrodków o szczególnym znaczeniu i wyjątkowej roli w dziejach narodu i państwa polskiego.

Swoją siedzibę mieli tu Piastowie – pierwsza polska dynastia, z której wywodził się m.in. Mieszko I, który dzięki małżeństwu z księżniczką czeską Dobrawą przyjął w 966 roku wraz ze swoim dworem chrzest. Od tego momentu Polska stała się krajem katolickim, zyskując przez to znaczenie na arenie międzynarodowej.

W 1000 roku odbył się tu Zjazd Gnieźnieński, w którym uczestniczył Bolesław I Chrobry – syn Mieszka i Cesarz Niemiecki Otton III, wtedy też proklamowano utworzenie arcybiskupstwa i metropolii gnieźnieńskiej.

W 1025 roku w Gnieźnie miała miejsce koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Przez następnych trzysta lat koronowano tu jeszcze czterech królów: Mieszka II, Bolesława II, Przemysła II i Wacława II. Gniezno jest niekwestionowaną kolebką polskiej państwowości, wypełnioną istotnymi dla naszej historii zabytkami, nad którą czuwa Św. Wojciech – patron Polski.

Katedra Gnieźnieńska jest symbolem Pierwszej Stolicy Polski. Powstała ona na miejscu poprzednich świątyń, których mury można zobaczyć w jej podziemiach. Kilkukrotnie odbudowywana po pożarach przybrała obecną postać w latach 1945-61.

Katedra jest obecnie budowlą gotycką, trójnawową, otoczoną wieńcem kaplic. Ozdobą budowli są dwie potężne wieże nakryte barokowymi hełmami. W jej wnętrzu znajdują się Drzwi Gnieźnieńskie, jeden z ważniejszych zabytków plastyki romańskiej w Europie.

Zobacz plan imprezy »