Trasa koncertowa radiowej Jedynki

Świeradów Zdrój
Jelenia Góra

Mielno

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 13.06.2012
Mielno z lotu ptaka
Mielno z lotu ptaka

Gmina Mielno leży w północno-zachodniej Polsce, na środkowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego, zajmując 25 km brzegu morskiego. Położona jest na piaszczystej mierzei pomiędzy jeziorem Jamno a Morzem Bałtyckim 6 km na północ od Koszalina.

Mielno to stolica i zarazem największa miejscowość w gminie. Atutem miejscowości poza szerokimi plażami jest dostęp do jeziora Jamno. Takie położenie gwarantuje szeroki wachlarz możliwości. Miłośnicy spokoju i wędkowania, nie będą zawiedzeni. Można tu do woli łowić ryby zarówno z łodzi, jak i z pomostu.

Amatorzy bardziej aktywnego spędzania czasu na pewno zainteresują się szeroką ofertą wypożyczalni łódek, rowerów wodnych i miejskich, quadów czy skuterów. Dla wakacyjnych amatorów plażowania najatrakcyjniejsza będzie szeroka plaża, chroniona przez doświadczonych ratowników WOPR.

Obowiązkowym punktem każdej wizyty jest zdjęcie z dwiema maskotkami Mielna. Pierwsza to jeleń, który jest tu od „zawsze”. Rzeźba najpierw znajdowała się w parku przy muszli koncertowej, obecnie znajduje się na skwerku przed Urzędem Gminy. Ufundowana została przez jednego z ziemian, na pamiątkę udanego polowania. Przedstawia metalową figurę jelenia naturalnej wielkości, umieszczonej na niskim, betonowym postumencie.

Druga to Mors, który jest symbolem Międzynarodowych Zlotów Morsów organizowanych w Mielnie od 2004 roku. Pomnik znajduje się na promenadzie przy zejściu na plaże. Mors został uroczyście odsłonięty podczas Zlotu w 2010 roku, po to aby nikt nie miał wątpliwości, że Mielno to światowa stolica morsów.

Cennym zabytkiem jest kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego z XV wieku. Jest to budowla w stylu gotyckim, usytuowana na niewielkim wzniesieniu. Wokół kościoła znaleźć można ślady fos. Najstarszą częścią budowli jest XV wieczna nawa.

Ulubionym miejscem turystów w upalne dni jest fontanna na deptaku. Wokół usytuowane są ławeczki, na których można spokojnie wypoczywać i ochłodzić się w cieniu wysokich drzew. Jest tu też mały Hyde Park, gdzie oprócz zamanifestowania swojego zdania, można „wymierzyć komuś sprawiedliwość” zakuwając go w dyby.

Mielno to dynamicznie rozwijająca się miejscowość, ze zróżnicowaną bazą noclegową oraz centrum Wellness i SPA.

Zobacz plan imprezy »