Trasa koncertowa radiowej Jedynki

Świeradów Zdrój
Jelenia Góra

Świeradów-Zdrój

polskieradio.pl
Izabella Mazurek 18.06.2012
Świeradów nocą
Świeradów nocą

Świeradów-Zdrój ze względu na położenie w Górach Izerskich nazywany jest Górskim Uzdrowiskiem.

Atrakcyjność tego miejsca pozwala na aktywne spędzanie czasu wolnego poprzez jazdę i bieganie na nartach, turystykę rowerową i turystykę górską wraz z modnym dzisiaj nordic walking. W Świeradowie-Zdroju znajduje się siedem wyciągów narciarskich, w tym najnowocześniejsza w Polsce kolej gondolowa SKI&SUN, trasy biegowe na Zajęczniku oraz Szlakiem Izerskiego Cietrzewia. Rowerzyści cieszyć się mogą doskonałymi trasami rowerowymi jak i nowo utworzonymi singltrekami, jedynymi w Europie ścieżkami rowerowymi o tak wysokim standardzie, dostępnymi zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie.

Góry Izerskie to doskonałe miejsce na piesze wycieczki pośród wspaniałej przyrody i pięknych krajobrazów. Spacerując warto udać się na Stóg Izerski gdzie jest schronisko z 1924 r., Sępią Górę oraz Halę Izerską, gdzie znajduje się Rezerwat Florystyczny „Torfowiska Izerskie” oraz Izerski Park Ciemnego Nieba. Między schroniskami ,,Orle" i ,,Chatką Górzystów" można zwiedzić ścieżkę dydaktyczną, która odtwarza model Układu Słonecznego, gdzie Słońce i krążące wokół niego planety odwzorowane są w skali 1:1 mld., miasto Świeradów-Zdrój jest opiekunem Jowisza.

Wśród atrakcji turystycznych miasta warto zobaczyć Dom Zdrojowy, krytą modrzewiową Halę Spacerową z 1900 r. najdłuższą w Europie ( 80 m.) z pijalnią wód, Rezydencję „Marzenie” - willa secesyjna z 1901 r., neogotycki kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP z 1899 r., Czarci Młyn z ok. 1890 r. w Czerniawie-Zdroju rewitalizowany i przystosowywany dla osób niepełnosprawnych, jak i liczne, dobrze zachowane XIX – w. chaty sudeckie. Wizerunek miasta podkreśla również zrewitalizowany niedawno Park Zdrojowy.

Niepowtarzalny radoczynny klimat przyciąga turystów nie tylko po uprawianie sportu ale również „po zdrowie”. Radoczynność świeradowskich wód wykorzystywana jest do inhalacji, kąpieli i oczywiście do picia. Pod wpływem kąpieli radoczynnych wzrasta przepływ krwi a picie wód wpływa pozytywnie na pracę serca. Świeradów-Zdrój oferuje również liczne centra odnowy biologicznej, kryte baseny, jacuzzi, sauny oraz groty solne.

Spędzanie czasu wolnego uprzyjemnić może pole do minigolfa lub kręgielnia a dla odważnej młodzieży Skyte Park. W mieście odbywają się atrakcyjne imprezy kulturalne i sportowe o każdej porze roku tj.: koncerty, przedstawienia teatralne, rajdy rowerowe czy zawody narciarskie.

Zobacz plan imprezy »