Trasa koncertowa radiowej Jedynki

Świeradów Zdrój
Jelenia Góra

Jelenia Góra

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 13.06.2012
Jelenia Góra
foto: fot. Jacek Gajda

Położona na Dolnym Śląsku, w samym centrum malowniczej kotliny, otoczonej ze wszystkich stron pasmami górskimi. Miasto graniczy bezpośrednio z Czechami, od granicy z Niemcami dzieli je 70 km.

Jelenia Góra - miasto o ponad 900-letniej historii, przyciąga swoim malowniczym, górskim położeniem oraz bogatą historią, która jest efektem mieszania się na tym terenie trzech kultur: polskiej, niemieckiej i czeskiej. Dzisiejsza Jelenia Góra o pięknie zachowanej historycznej zabudowie ze wspaniałymi budowlami pałacowymi i kościelnymi, architekturą uzdrowiskową, parkami oraz ogrodami jest naturalnym ośrodkiem kulturalnym, edukacyjnym i gospodarczym regionu.

Wizytówką miasta jest rynek z klasycystycznym ratuszem, otoczony podcieniowymi kamieniczkami, uchodzący za jeden z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku. Miasto łączy cechy zabytkowej starówki, znanego kurortu i urokliwego wczasowiska, skąd wszystkie drogi prowadzą w góry. Jelenia Góra obejmuje swoim zasięgiem także część Karkonoskiego Parku Narodowego – niepowtarzalnego Rezerwatu Biosfery pod patronatem UNESCO oraz sławne Uzdrowisko Cieplice. Położone u stóp Karkonoszy, urzeka czystym powietrzem i wyjątkowym mikroklimatem.

Cieplice to najstarsze i jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce, które swą popularność zawdzięcza leczniczym wodom termalnym. Powstający zespół rekreacji wodnej "Termy Cieplickie – Dolnośląskie Centrum Rekreacji Wodnej” na bazie występujących tutaj wód termalnych oraz rewitalizacja Parków Zdrojowego i Norweskiego, wzbogacą znacząco turystyczną stronę miasta.

Bogata oferta kulturalna Jeleniej Góry obejmuje wydarzenia, które na stałe zapisały się w kalendarium imprez, ciesząc się popularnością wśród mieszkańców i turystów. Są to m.in.: Wrzesień Jeleniogórski – tradycyjne święto miasta, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, Festiwal Muzyki „Silesia Sonans” w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, Jeleniogórskie Spotkania Teatralne czy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej.

Malownicze i zróżnicowane ukształtowanie terenu sprawia, że Jelenia Góra jest także miejscem niezwykle atrakcyjnym dla miłośników turystyki i aktywnego wypoczynku. W mieście i w jego otoczeniu znajdują się doskonałe tereny do uprawiania różnych form kolarstwa, od typowo rekreacyjnego, po kolarstwo wyczynowe i ekstremalne. Do specyficznych sportów uprawianych w Jeleniej Górze i Kotlinie Jeleniogórskiej zaliczyć należy również wspinaczkę górską, sporty lotnicze, lotniarstwo i paralotniarstwo.

Zobacz plan imprezy »