Dzień straconych szans polskiej ekipy

Martin Ruszkiewicz 08.08.2012
Polscy siatkarze po porażce z Rosją
Polscy siatkarze po porażce z Rosją, foto: PAP/Adam Ciereszko

Typowani do medalu siatkarze odpadli w ćwierćfinale igrzysk w Londynie, ulegając Rosji 0:3. Walkę o brązowy medal w zapasach przegrała Monika Michalik, czwarte miejsce zajęła czwórka kajakarek.

Polskie Radio zaprasza do słuchania relacji i transmisji z Igrzysk Olimpijskich, które nadawane są na antenach Programu Pierwszego, Trzeciego i Czwartego Polskiego Radia.

Największy zawód sprawili siatkarze, którzy niedawno triumfowali w Lidze Światowej, a w środę nie potrafili nawiązać równorzędnej walki z Rosjanami. W niczym nie przypominali zwycięskiej drużyny z finałowego turnieju w Sofii. Przegrali gładko 0:3 (17:25, 23:25, 21:25) i zostali sklasyfikowani na miejscach 5-8.

Polska
Polska - Rosja

Również wieczorem o najniższy stopień podium otarła się Monika Michalik (Orlęta Trzciel), trzykrotna mistrzyni Europy i dwukrotna trzecia zawodniczka mistrzostw świata. W walce o brązowy krążek w stylu wolnym w wadze 63 kg przegrała z Rosjanką Ljubow Wołosową. Rundę wcześniej, w repasażach, odpadła Iwona Matkowska w kat. 48 kg.

Monika
Monika Michalik (czerwony strój)

W wieczornej sesji rywalizacji lekkoatletów nie powiodło się Kamilowi Kryńskiemu (Podlasie Białystok). W swej półfinałowej serii zajął szóste miejsce, pokonując dystans w 20,83. Pierwszy był rekordzista świata Jamajczyk Usain Bolt - 20,18. Jednak i tak udział Polaka w półfinale można uznać za sukces.

Do podium zabrakło niewiele

Przed południem czwórka kajakarek: Aneta Konieczna, Beata Mikołajczyk, Marta Walczykiewicz i Karolina Naja zajęła czwarte miejsce w finale na torze w Eton. Wygrały Węgierki przed Niemkami i Białorusinkami. Nad polską osadą zawisła klątwa czwartego miejsca. Biało-czerwone uplasowały się tuż za podium już w czwartych z rzędu igrzyskach, podobnie jak wcześniej w Sydney, Atenach i Pekinie.

Beata
Beata Mikołajczyk (P) i Karolina Naja (L)

Natomiast finał B kanadyjkarzy na 1000 metrów wygrał Piotr Kuleta, co dało mu dziewiąte miejsce w igrzyskach.

W eliminacjach dwóch konkurencji lekkoatletycznych z udziałem Polaków najlepiej zaprezentowała się Anita Włodarczyk. Obchodząca w środę 27. urodziny mistrzyni świata z 2009 roku w rzucie młotem uzyskała najlepszy wynik 75,68 m już w pierwszej próbie (minimum kwalifikacyjne wynosiło 73 m).

Anita
Anita Włodarczyk

Dwunaste miejsce, ostatnie premiowane awansem do finału, zajęła Joanna Fiodorow - 70,48 m.

Do finału skoku o tyczce mężczyzn, który - podobnie jak rzut młotem pań - odbędzie się w piątek wieczorem, awansował Łukasz Michalski. Dzięki 5,60 został sklasyfikowany na ósmej pozycji. Odpadł ubiegłoroczny mistrz świata z Daegu Paweł Wojciechowski, który trzykrotnie strącił poprzeczkę na pierwszej wysokości 5,35.

Na akwenie w Weymouth po dziesięciu wyścigach w klasie 470  Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zajęły 12. miejsce i nie zakwalifikowały się do finałowej rywalizacji.

Ten dzień należał do siatkarzy

Siatkarze USA, mistrzowie olimpijscy z Pekinu, po porażce 0:3 z Włochami odpadli w ćwierćfinale igrzysk w Londynie. Podobnie Polacy, którzy wieczorem ulegli 0:3 Rosjanom.

Włochy
Włochy - USA

Relacja ze spotkań ćwierćfinałowych siatkarzy >>>
Amerykańscy siatkarze przeszli przez fazę grupową jak burza, zajęli pierwsze miejsce w bardzo silnej stawce (wyprzedzili m.in. Brazylię i Rosję), ale w meczu 1/4 finału z przeciętnie spisującymi się ostatnio Włochami nie mieli nic do powiedzenia. Łasko, Travica, Savani i koledzy dominowali w każdym secie.
W półfinale Włosi spotkają się z aktualnymi wicemistrzami olimpijskimi - Brazylijczykami (łatwo pokonali 3:0 Argentynę). Z kolei Rosjanie zagrają z Bułgarami, którzy pokonali w 1/4 finału Niemców również 3:0.
Nie było emocji również w trzecim ćwierćfinale, w którym reprezentanci Polski ulegli Rosjanom 0:3. Biało-czerwoni miesiąc wcześniej triumfowali w Lidze Światowej, ale na igrzyskach prezentowali się znacznie słabiej - przegrali aż trzy mecze (oprócz ćwierćfinału, również z Bułgarią 1:3 i Australią 1:3 w fazie grupowej). W półfinale rywalem Rosji będzie zwycięzca spotkania pomiędzy Bułgarią i Niemcami.

Zacięta walka w zapasach kobiet
W wieczornych finałach w zapasach kobiet klasę pokazały Japonki. W kat. 48 kg triumfowała Hitomi Obara. W pojedynku o złoty medal pokonała Mariję Stadnyk z Azerbejdżanu, z którą wygrała również w decydującej walce w mistrzostwach świata 2011. W sumie Obara ma na koncie osiem złotych medali MŚ (sześć w wadze 51 kg i dwa w 48 kg).
W drugim środowym finale w zapasach (kat. 63) najlepsza okazała się inna japońska gwiazda tej dyscypliny - Kaori Icho. To jej trzeci z rzędu triumf na igrzyskach. Zwycięstwo w finale nad Chinką Ruixue Jing było... 72. kolejną wygraną 28-latki, siedmiokrotnej mistrzyni świata.
Blisko brązowego medalu w tej wadze była Monika Michalik (Orlęta Trzciel), ale przegrała z Rosjanką Ljubow Wołosową i została sklasyfikowana na piątym miejscu.

Wielkie emocje w biegach lekkoatletycznych
W najciekawiej zapowiadającym się finale lekkoatletycznym - biegu na 200 m - najlepsza okazała się utytułowana Amerykanka Allyson Felix (21,88). Drugie miejsce zajęła Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce (22,09), a trzecie kolejna Amerykanka Carmelita Jeter (22,14).
Złoty medal w biegu na 110 metrów przez płotki zdobył Amerykanin Aries Merritt (12,92), a w rywalizacji kobiet na 400 metrów przez płotki triumfowała Rosjanka Natalia Antiuch (52,70). W skoku w dal triumfowała Amerykanka Brittney Reese (7,12).
Przed południem odbyły się cztery finały w kajakarstwie, w których dwa złote medale zdobyli Węgrzy. Rudolf Dombi i Roland Kokeny triumfowali w konkurencji K2 na 1000 m, a ich rodaczki - Gabriella Szabo, Danuta Kozak, Katalin Kovacs i Krisztina Fazekas - wygrały finał K4 na 500 m.
W konkurencji C1 na 1000 m triumfował Niemiec Sebastian Brendel, który na co dzień pracuje zawodowo jako policjant. Z kolei Norweg Eirik Veraas Larsen wygrał wyścig jedynek kajakowych na 1000 metrów. To pierwszy złoty medal Norwegów w Londynie.
Nie było niespodzianki w turnieju drużynowym tenisistów stołowych. Po złoty medal sięgnęli Chińczycy, którzy w finale pokonali 3:0 reprezentantów Korei Południowej. Brąz wywalczyli Niemcy.
Szwajcar Steve Guerdat, jadący na koniu Nino des Buissonnets, zdobył złoty medal w jeździeckiej konkurencji skoków. Drugi był Holender Gerco Schroder, a brąz wywalczył Irlandczyk Cian O'Connor.
O medale walczą dziesięcioboiści, ale już bez jednej z największych sław w tej konkurencji. Z powodu kontuzji z olimpijskich zmagań wycofał się (przed skokiem w dal) mistrz igrzysk z 2004 roku Czech Roman Sebrle. Po pierwszym dniu prowadzi Amerykanin Ashton Eaton.
Na akwenie w Weymouth Australijczycy Nathan Outteridge i Iain Jensen zdobyli złoty medal w żeglarskiej klasie 49er. Drugie miejsce zajęli Nowozelandczycy Peter Burling i Blair Tuke, a trzecie Duńczycy Allan Noerregaard i Peter Lang.