Amerykanka, Irlandka, Brytyjka - królowe boksu

Artur Jaryczewski 09.08.2012
Nicola Adams
Nicola Adams, foto: PAP/EPA/DENNIS M. SABANGAN

Nicola Adams, Katie Taylor oraz Claressa Shields - to złote medalistki igrzysk olimpijskich w Londynie w boksie w swoich kategoriach wagowych.

Reprezentantka Wielkiej Brytanii Nicola Adams zdobyła złoty medal olimpijski w boksie w kat. 51 kg. Pokonała w finale Chinkę Ren Cancan. Brąz przypadł przegranym w półfinałach: Amerykance Marlen Esparzie i Chungneijang Mery Kom Hmangte z Indii.

Katie Taylor triumfowała w olimpijskim turnieju bokserskim w kategorii 60 kg. 27-letnia Irlandka czas dzieli między ring oraz boisko piłkarskie, bowiem występuje także w futbolowej drużynie narodowej. Debiutująca w igrzyskach Taylor to czterokrotna mistrzyni świata, która pięć razy stawała na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy. Bokserka kontynuuje rodzinną tradycję. Jej trenerem jest ojciec Peter, który także z sukcesami uprawiał tę dyscyplinę sportu.

Amerykanka Claressa Shields została mistrzynią olimpijską w boksie w kategorii 75 kg. Srebrny medal wywalczyła w Londynie Rosjanka Nadieżda Torłopowa, a brązowe Jinzi Li (Chiny) i Marina Wołnowa (Kazachstan).