Polskie Radio
Piotr Grabka 28.07.2012
Czwórka podwójna
Czwórka podwójna, foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Wioślarska czwórka podwójna zrobiła krok w stronę obrony złotego medalu olimpijskiego. Pozostałe polskie osady spisały się w kratkę.

Złota osada w składzie: Adam Korol, Michał Jeliński, Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski zajęła drugie miejsce w wyścigu eliminacyjnym i awansowała do środowego półfinału. Mistrzowie pekińskich igrzysk i czterokrotni złoci medaliści mistrzostw świata uzyskali czas 5.40,56 i przegrali tylko z osadą Chorwacji - 5.39,08.

W ślady "Dominatorów" poszli Jarosław Godek i Wojciech Gutorski. Nasza dwójka bez sternika zajęła trzecie miejsce w swoim wyścigu eliminacyjnym i też wystąpi w półfinale. Lepsi od Polaków okazali się Nowozelandczycy Eric Murray i Hamish Bond - 6.08,50, co jest najlepszym wynikiem na świecie, oraz Francuzi Germain Chardin i Dorian Mortelette - 6.17,22.

Z eliminacji do ćwierćfinału bezpośrednio awansował również Michał Słoma. W swoim wyścigu polski jedynkarz był trzeci. Szybsi od niego byli Brytyjczyk Alan Campbell i Chińczyk Zhang Liang.

Dopiero czwarte miejsce w swoim wyścigu eliminacyjnym zajęła męska czwórka bez sternika wagi lekkiej. Wicemistrzowie olimpijscy z Pekinu o awans do półfinału walczyć będą w repasażach.

Swojej szansy w dodatkowym wyścigu szukać będą również czwórka podwójna kobiet i ósemka mężczyzn. Obie osady zajęły w swoich biegach eliminacyjnych trzecie miejsce.