Saudyjka nie może walczyć w tradycyjnej chuście

Trójka
Agnieszka Gierczak 30.07.2012
Wujdan Shahrkhani (R) i pozostali członkowie ekipy Arabii Saudyjskiej w czasie inauguracji Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012.
Wujdan Shahrkhani (R) i pozostali członkowie ekipy Arabii Saudyjskiej w czasie inauguracji Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012. , foto: PAP/EPA/JONATHAN BRADY

Międzynarodowa Federacja Judo ogłosiła, że Wujdan Shahrkhani nie może wystąpić na tatami w hidżabie. Wbrew początkowym groźbom, Arabia Saudyjska nie wycofa całej reprezentacji.

Prezes MKOI Jacques Rogge bardzo długo starał się o to, aby w reprezentacji Arabii Saudyjskiej obecne były sportsmenki, czemu niechętna była rodzina królewska. Arabia Saudyjska miała być jedynym państwem, które nie wystawiłoby żadnej kobiety. Ostatecznie do Londynu pojechały dwie kobiety: judoczka Wujdan Shahrkhani oraz biegaczka na 800 m. Sarah Attar. Warunkiem ich startu jest jednak występ w hidżabach.

Przewodniczący Międzynarodowej Federacji Judo Marius Vizera oświadczył, że Shahrkhani nie może wystąpić w chuście, gdyż po pierwsze zagraża to jej zdrowiu i życiu (może dojść do uduszenia) oraz jest niezgodne z duchem i zasadami sportu.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Tomasza Gorazdowskiego załączonej w dźwięku.

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!