MKOl: Bonk oficjalnie srebrnym medalistą igrzysk w Londynie

IAR / PAP
Aneta Hołówek 30.11.2020

Sztangista Bartłomiej Bonk oficjalnie został srebrnym medalistą igrzysk w Londynie w wadze 105 kg, po dyskwalifikacji przyłapanego na stosowaniu niedozwolonego środka Ukraińca Oleksija Trochitija – poinformował w poniedziałek Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Osiem lat temu na brytyjskim pomoście zwyciężył Trochitij 412 kg w dwuboju, przed Irańczykiem Navabem Nasirshelalem 411, Bonkiem 410 i Uzbekiem Rusłanem Nurudinowem 404.

Suleymanoglu 1200.jpg
O "Kieszonkowego Herkulesa" walczyły służby. Rocznica śmierci Naima Suleymanoglu

W zeszłym roku za doping odebraniem złota olimpijskiego ukarano ukraińskiego zawodnika, który już dawno skończył karierę. W 2016 roku podjęto decyzję o ponownym przebadaniu próbek z użyciem nowoczesnych metod. Stwierdzono, że Torochtij stosował zabroniony turinabol.

Posłuchaj
00:19 Bonk.mp3 Bonk przyznał, że długo czekał na oficjalne potwierdzenie srebra, teraz czeka na medal (IAR) 

Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) zmodyfikowała teraz wyniki igrzysk z 2012 roku, a relokację medali zatwierdził MKOl. Złoto przypadło Nasirshelalowi, srebro Bonkowi, a brąz reprezentującemu Uzbekistan Iwanowi Jefremowowi (pierwotnie był na piątym miejscu). Tuż za podium sklasyfikowano z kolei Syryjczyka Aheda Jughliego.

/ah

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!