Rosyjska chodziarka Jelena Łaszmanowa pozbawiona złotego medalu igrzysk w Londynie

PAP
Mateusz Brożyna 21.03.2022

Rosjanka specjalizująca się w chodzi na 20 km - Jelena Łaszmanowa została pozbawiona złotych medali igrzysk w Londynie (2012) i mistrzostw świata w Moskwie (2013). Została również zdyskwalifikowana na dwa lata - to efekt stosowania zabronionych substancji.

Jelena Łaszmanowa straciła olimpijskie złoto z Londynu i została zdyskwalifikowana na dwa lata

O karze poinformowała Athletics Integrity Unit (AIU) - niezależna organizacja międzynarodowa powołana do zwalczania dopingu w lekkiej atletyce. Zarzuty zostały postawione dzięki analizie danych laboratoryjnych oraz śledztwu Richarda McLarena w sprawie rosyjskiego skandalu dopingowego.

- Łaszmanowa zaakceptowała nałożoną karę, w tym anulowanie osiągniętych przez nią wyników między 18 lutego 2012 roku a 3 stycznia 2014 - napisano w oświadczeniu.

Dwuletnia dyskwalifikacja biegnie natomiast od 9 marca 2021 roku.

29-letnia Łaszmanowa ma już za sobą jedną dwuletnią dyskwalifikację, nałożoną w 2014 roku po pozytywnym wyniku testu zrobionego w trakcie przygotowań do sezonu.

Doping wśród rosyjskich sportowców. Jelena Łaszmanowa bez złotych medali z Londynu i MŚ w Moskwie

W Londynie Rosjanka zdobyła złoty medal, ustanawiając rekord świata. Srebrny przypadł jej rodaczce Oldze Kaniskinie, a brązowy Chince Shenjie Qieyang. Czwarta była kolejna Chinka Hong Liu. Kaniskina jednak już wcześniej została pozbawiona srebrnego krążka. To oznacza, że na podium wskoczy jeszcze jedna Chinka - Xiuzhi Lu.

Natomiast podczas MŚ w Moskwie uplasowały się za nią: Rosjanka Anisja Kirdiapkina oraz Chinki Hong Liu i Sun Huanhuan. Tu sytuacja jest analogiczna. Kirdiapkina także już wcześniej została pozbawiona tytułu wicemistrzyni świata. Brązowy medal przypadnie pierwotnie piątej na mecie Włoszce Elisie Rigaudo.


Czytaj także:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!