Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Owsiński 11.06.2015

Bicie dzieci to część kultury? "To my kształtujemy wzorce zachowań"

Zdaniem psycholog Dominiki Słomińskiej, rodzice biją swoje dzieci, ponieważ nie wiedzą, jak poradzić sobie z jakimś trudnym zachowaniem pociechy.
Posłuchaj
  • Bicie dzieci to część kultury? "To my kształtujemy wzorce zachowań" (Cztery pory roku/Jedynka)
Czytaj także

- Ewidentnie to wzorzec kulturowy, który rósł przez lata i nawet zapisał się w naszym języku. Znane są takie sformułowania, jak "tyłek nie szklanka i się nie zbije" albo "będę cię lał i patrzył, czy równo puchnie" - zauważyła gość "Czterech pór roku".

- Często rodzice bagatelizują klapsa, bo mają poczucie, że klaps to nic. Jednocześnie jednak nie potrafią odpowiedzieć na pytanie: dlaczego go dają - zauważył Konrad Wojterkowski z Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji, która realizuję akcję "Kocham. Nie biję".

Podkreślił, że z każdym dzieckiem da się dojść do porozumienia. - Nie chodzi o bezstresowe wychowanie, nam chodzi o wychowanie bez przemocy. W wychowaniu najważniejsza jest bezgraniczna miłość i konsekwentne stosowanie zasad - zaznaczył.

Słomińska oświadczyła, że dziecko jest lustrem rodziców. Jaka, według niej, jest najlepsza metoda wychowawcza? Dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Karolina Rożej

Goście: Dominika Słomińska (psycholog) oraz Konrad Wojterkowski (Fundacja Krajowe Centrum Kompetencji)

Data emisji: 11.06.2015

Godzina emisji: 10.21

to, kk