Ojciec Hubert Matusiewicz wyjaśniał, że puste nakrycie symbolizuje przyjście Chrystusa, ale i nieoczekiwanego gościa. Świeca Caritas zaś to możliwość pomocy dzieciom. Ten projekt od lat jest okazją, by podzielić się z innymi tym, co mamy - tłumaczył gość Jedynki.
Świece można otrzymać w parafii - składając datek. - Zebrane środki przeznaczane są na różne programy wsparcia. Zatem jeśli nawet w Wigilię nikt do nas nie przyjdzie, by zająć miejsce przy stole, to możemy czuć, że jest z nami duchowo, bo okazujemy mu wsparcie - powiedział duchowny.
Polacy są hojni, otwarci, szczodrzy - dawali temu wyraz niejednokrotnie, odopowiadając na apel Caritas w związku potrzebą wsparcia ludzi bliżej i dalej od nas - opowiadał gość Jedynki.
Duchowny przypomniał, że od ponad 20 lat Caritas prowadzi też placówki dla uchodźców. Gość Jedynki zaznaczył, że w niektórych poprzednich latach do Polski przybywało znacznie więcej uchodźców niż mamy przyjąć teraz, czyli 12-15 tysięcy, a głownie byli to obywatele Federacji Rosyjskiej, narodowości czeczeńskiej czy gruzińskiej.
Ksiądz Kazimierz Gajowy: trzeba odróżnić fundamentalizm od fanatyzmu islamskiego
O. Hubert Matusiewicz mówił również, że Rok Miłosierdzia, jest okazją, by przemyśleć swoje życie i odkryć w sobie pokłady dobra, które w codzienności nam umykają - powiedział.
***
Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką
Prowadzi: Marek Mądrzejewski
Gość: ojciec Hubert Matusiewicz, wicedyrektor Caritas Polska
Data emisji: 23.12.2015
Godzina emisji: 15.36
agkm/ag