Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 24.09.2010

Mediacje – SD 24.09.10.

Czy mediatorem może być każdy?
Mediacje  SD 24.09.10.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • SD - Czy mediatorem może być każdy?
  • PzJ – Mediator rodzinny pomógł pani Małgorzacie w sprawie rozwodowej
  • Podsumowanie – Goście: mec. Sylwester Pieckowski – specjalista od mediacji gospodarczych, Robert Boch – mediator

Mediator to osoba, która dba, by każda ze stron konfliktu mogła przedstawić swój punkt widzenia, porządkuje sprawy, o których strony chcą rozmawiać, sprawdza, czy się zrozumiały. Jego głównym zadaniem jest pomoc w znalezieniu satysfakcjonujących je rozwiązań. Czy mediatorem może być każdy?

Jerzy Książek – mediator: - Mediator to taki pomagacz. Każdy z nas pełnił tę rolę przynajmniej raz w życiu. Każda matka mediuje miedzy dziećmi, które się pokłócą, pobiją. Jesteśmy czasem mediatorami w kłótniach sąsiedzkich, ale nie wiemy nawet, że jesteśmy mediatorami. Konflikt zauważamy dopiero wtedy, gdy nie dajemy sobie z nim rady.

Wtedy jest nam potrzebna fachowa pomoc. Kim jest profesjonalny mediator?

Zbigniew Czwartosz – psycholog i mediator: - Najgorszymi mediatorami są: prawnicy, psychologowie i pedagodzy. Prawnik z mediacji robi sąd, psycholog psychoterapię, a pedagog zawsze wie lepiej.

Tymczasem mediator ma jedynie wspierać rozwiązywanie konfliktu.

Zbigniew Czwartosz: - Chodzi o to, żeby to ludzie zrozumieli na czym polega problem i oni znaleźli rozwiązanie, a nie żebym to ja zrozumiał.

Elżbieta Dobielewska – mediatorka od 12 lat: - Dlatego, żeby zostać mediatorem, bardziej od wykształcenia potrzebne są określone cechy osobowości. Na samym początku, w 1998 roku, mieliśmy mediatora w naszym gronie, to był mistrz piekarniczy. Wystarczy, że mediator przejdzie odpowiednie szkolenia, reszta zależy od predyspozycji: umiejętność prowadzenia rozmowy, wzbudzenia zaufania w stronie, że ona chce powiedzieć o tym, co głęboko skrywa.

Zbigniew Czwartosz: - Najważniejsze to lubić ludzi, wierzyć, że porozumienie jest możliwe, że ludzie są w stanie się dogadać.

Jerzy Książek: - Ważna jest bezstronność.

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy?

Agata Gójska – mediatorka: - Na listach organizacji, które są zdeponowane w sądach okręgowych, w Internecie. Zalecamy doświadczonych mediatorów, którzy działają zgodnie ze standardami np. Rady Społecznej przy ministrze sprawiedliwości.

tagi: dzieci