Grillem i papryką stoi kuchnia bałkańska
Popularne na Bałkanach danie jest pochodną tureckiego kebaba. Przygotowuje się je z mieszanki zmielonej wołowiny i jagnięciny lub baraniny, a czasami także jajka i bułki tartej. - To druga kultowa potrawa pochodzącą z tego regionu Europy. Pljeskavica zdecydowanie jest królową Bałkanów, natomiast "čići" to taki mały książę - śmieje się Rafał Grabowski z "Małego Belgradu".
17:07 CZWÓRKA Nie na zarty 20.03.2021.mp3 Jak przygotować čevapčići? (Nie na-żarty/Czwórka)
Na Bałkanach mięsa się mocno nie doprawia. Czasami dodaje się do niego tylko sól. Bardziej chodzi o sam aromat grilla i drewna Rafał Grabowski
Čevapčići przygotowuje się z mielonego mięsa, które należy dobrze wyrobić. - Na Bałkanach kucharze żeby sprawdzić, czy mięso jest dobrze wyrobione, rzucają nim o ścianę. Jeśli nie odklei się ono od ściany oznacza, że jest gotowe do grillowania - zdradza gość Czwórki. - Z mięsa formujemy coś na kształt podłużnych paluszków, które potem grillujemy i podajemy, albo na talerzu, albo w bułce.
Sprawdź także:
Čevapčići najlepiej smakują z cebulą, ajvarem i sosem typu tzatziki. Podaje się je także z sałatką szopską. W Albanii čevapčići znane jest pod nazwą qofte, w Bośni jako ćevapi, w Bułgarii jako кебапчета, a w Rumunii jako mititei lub mici.
***
Tytuł audycji: Nie na-żarty
Prowadzi: Mateusz Kulik
Gość: Rafał Grabowski (kucharz, restauracja "Mały Belgrad")
Data emisji: 20.03.2021
Godzina emisji: 17.15
kul