Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Czerny 24.01.2011

Przez życie z "Małgośką"

"Liryczna kronika obyczajów" to film o ludziach, którzy idą przez życie z piosenkami Osieckiej na ustach. Zgłoszenia można nadsyłać do 10 lutego.
Agnieszka OsieckaAgnieszka Osieckawww.okularnicy.org.pl

Trudno sobie wyobrazić poezję śpiewaną bez tekstów Agnieszki Osieckiej. Grupa młodych ludzi z Fundacji Multioptyka właśnie przygotowuje projekt kulturalny – film „Liryczna kronika obyczajów”, którego bohaterem może zostać każdy wielbiciel piosenek poetki.

– Osiecka powiedziała kiedyś, że jeśli miałaby pisać lepiej, to i tak wolałaby pisać gorzej, żeby dotrzeć do człowieka – mówią Paulina Jaroszewicz i Martyna Kaczanowska z Fundacji Multioptyka. Dokument będzie nie tyle przedstawiał sylwetkę Agnieszki Osieckiej, ile traktował o słowach jej piosenek, ich przesłaniu i sposobie, w jaki za ich pośrednictwem wyrażała siebie.

Goście „Stacji Kultura” chcą dotrzeć do osób, w których życiu piosenki Osieckiej odegrały ważną rolę. Każdy, komu „Małgośka” lub „Okularnicy” towarzyszyli w kluczowych momentach życia, może zostać bohaterem „Lirycznej kroniki obyczajów”.

– Agnieszka Osiecka napisała ponad 1200 tekstów, co jest rekordem w historii polskiej piosenki – mówią goście Czwórki. Jej teksty zawdzięczają popularność swojej uniwersalnej wymowie. Dotykają problemów, z którymi zmaga się każdy myślący i czujący człowiek. Dlatego trafiają do ludzi w każdym wieku, bez względu na zasób życiowych doświadczeń.

– Dostaliśmy już kilka przejmujących historii, które udowadniają, że piosenki Agnieszki Osieckiej pomagały przetrwać trudny czas, dodawały nadziei i kolorów w smutnym okresie PRL-u – mówią goście „Stacji Kultura”.

Aby podzielić się swoją historią związaną z piosenkami Agnieszki Osieckiej, należy do 10 lutego wysłać mail na adres multioptyka@gmail.com. Zgłaszać można się również za pośrednictwem strony internetowej fundacji i jej profilu na Facebooku.

Więcej w rozmowie z gośćmi "Stacji Kultura". Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ki/ŁSz