Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Ula Czerny 25.11.2010

Paul Celan - poeta śmierci

Jeden z najwybitniejszych poetów języka niemieckiego XX wieku pozostaje wciąż nieodkryty przez polskich czytelników.
Vincent van Gogh, Gwiaździsta noc, fragm.Vincent van Gogh, "Gwiaździsta noc", fragm.źr. Wikipedia

W Dwójkowych "Słowach po zmroku" Joanna Szwedowska rozmawiała z Bogdanem Toszą o Paulu Celanie. W wydawnictwie a5 ukazała się w tym roku korespondencja Celana i Ingeborg Bachmann "Czas serca". Listy pary należącej do najważniejszych poetów języka niemieckiego XX wieku są – jak to określił jeden z krytyków – "dramatycznym, głęboko wstrząsającym świadectwem miłości, które żadnego czytelnika nie pozostawi obojętnym".

- Cały Celan jest jeszcze przed nami - powiedział w audycji Bogdan Tosza. Tymi słowami podkreślił fakt, że w Polsce Celan jest poetą mało znanym i jeszcze nie docenionym.

Nazywany poetą śmierci, zakorzeniony w żydowskiej kulturze, Celan tworzy swoją poezję w języku niemieckim. Język ten jest dla niego narzędziem, które wywołuje tragiczne wspomnienie oprawców mordującyh jego rodzinę. Jednocześnie język niemiecki jest jedynym językiem, w którym artysta tworzy poezję - antidotum na jego ból i cierpienie.

Aby wysłuchać całej audycji , kilknij ikonę dźwięku "Słowa po zmroku - Paul Celan" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.