Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 08.05.2013

Współczesny Europejczyk – wierzący, oddany rodzinie i… apolityczny

Młodych obywateli zjednoczonej Europy raczej nie interesuje polityka. Są za to bardzo przywiązani do rodziny.
Współczesny Europejczyk  wierzący, oddany rodzinie i apolitycznyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Sylwetkę współczesnego młodego Europejczyka nakreślają Zuzanna Popielarska i Paweł Zerkan (Czwórka/Poranek OnLine)
Czytaj także

– Niezbyt odpowiedzialna postawa obywatelska mieszkańców danego kraju prowadzi do wzrostu poziomu korupcji i nepotyzmu w tym państwie – mówił Paweł Zerka z Fundacji Demos Europa. Dodaje, że problem ten występuje zwłaszcza w krajach nordyckich i południowoeuropejskich.

Zuzanna Popielarska z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana potwierdziła, że polityka nie jest obiektem dużego zainteresowania Europejczyków. Dodała, że jej samej młodzi mieszkańcy Europy wydają się być osobami otwartymi, a także tolerancyjnymi wobec przedstawicieli innych narodów.

A jak dziś jest z religijnością młodych Europejczyków? Z badań wynika, że połowa Europy wierzy w Boga (na Malcie wiarę w Boga deklaruje aż 95% obywateli). 27% jest przekonanych o istnieniu jakiejś siły wyższej, której jednakże nie określa. Jeśli chodzi o europejskich ateistów – stanowią oni tylko 18%.

Audycje prowadziła Justyna Dżbik.