Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paweł Kurek 30.03.2015

Niezdrowa żywność - czego unikać?

Konserwanty, emulgatory czy barwniki. Dodatków, które mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie nie brakuje. Na co należy szczególnie uważać podczas zakupów?
Robiąc zakupy należny sprawdzać skład produktów żywnościowychRobiąc zakupy należny sprawdzać skład produktów żywnościowychflickr/Anthony Albright

Syrop glukozowo-fruktozowy zdaniem amerykańskich naukowców jest składnikiem, który odpowiada za tzw. "epidemię otyłości". Dlaczego jest on tak niebezpieczny dla naszego organizmu? - Jest bardzo mocno przetworzony i inaczej się przyswaja niż zwykła glukoza - mówiła w Czwórce Ewa Trusewicz, dietetyczka.

Specjalistka podkreślała, że ta substancja metabolizowana jest przez wątrobę do postaci trójglicerydów - czyli do kwasów tłuszczowych.

Eksperci zaproszeni do studia mówili, w jakich produktach znajduje się syrop glukozowo-fruktozowy oraz jakie inne dodatki do żywności nam szkodzą. Wśród nich wymienili między innymi... pszenicę.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzenie: Piotr Firan

Goście: Anna Stebnowska-Oleńko (Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna Warszawa), Ewa Trusewicz i Ewa Bieniak (dietetyczki)

Data emisji: 30.03.2015

Godzina emisji: 14.00

pkur/kd