Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 03.02.2020

Dokumenty muzyczne. Które warto obejrzeć?

Dokumenty muzyczne to osobna gałąź kinematografii pełna ciekawych historii. Czasem opowiadają one o mało znanych zespołach, które zmieniły oblicze gatunku. Czasem o całych środowiskach lub nurtach, a nawet koncertowych miejscówkach.
Posłuchaj
  • Agata Hudomięt i Dominika Klimek o dokumentach muzycznych (Faktofonia/Czwórka)
Czytaj także

- Jako klasyk gatunku poleciłabym "Będzie głośno". W dokumencie gitarzyści Jack White, Jimmy Page i The Edge opowiadają o swojej wizji muzyki - mówi Agata Hudomięt z portalu Underton.

Czytaj także
Whitney Houston film 1200.jpg
Whitney. "Bez niej nie byłoby Mariah Carey i Beyoncé"

Kino muzyczne Dave'a Grohla

Gość Czwórki poleca także filmy sygnowane przez Dave Grohla. - Były perkusista Nirvany oraz założyciel i wokalista Foo Fighters nie ukrywa swojej fascynacji muzyką. Ma na swoim koncie kilka takich produkcji - m.in. "Sound City" o legendarnym studiu nagraniowym studiu muzycznym, które mieściło się w Los Angeles. To propozycja dla osób, które interesują się muzyką gitarową - wyjaśnia dziennikarka.

Grohl jest także twórcą serialu "Sonic Highways" o powstawaniu jednej z płyt Foo Fighters oraz projektu "Play", czyli dwuczęściowego mini-filmu dokumentalnego, opowiadającego o wyzwaniach i splendorze płynącym z bycia muzykiem.

Czytaj także
amy winehouse 1200 pap.jpg
Amy, Lana i inne dziewczyny od retro

"Fyre" - festiwal, którego nie było

Prywatne odrzutowce, hamaki między palmami i najlepsi muzycy na piaszczystej plaży - tak wyglądał Fyre Festival w social mediach. W rzeczywistości impreza okazała się jedną z najbardziej spektakularnych porażek 2017 roku, a także głośnym medialnych oszustwem. - Dokument "FYRE: najlepsza impreza, która nigdy się nie wydarzyła" opowiada o kulisach powstawania festiwalu i jego pomysłodawcy Billym McFarlandzie. Oglądając go łapiesz się za głowę i myślisz sobie, że takie rzeczy nie miały prawa się zdarzyć. A jednak - podsumowuje rozmówczyni Dominiki Klimek.

Jakie inne tytuły poleca Agata Hudomięt?

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Agata Hudomięt (portal Undertone)

Data emisji: 2.02.2020

Godzina emisji: 16.09

kul/kd