Polskie Radio

Włodzimierz Wysocki – poeta gitary

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2010 15:30
Pieśni Wysockiego, krążące w całej Rosji w "samizdatowych" nagraniach, nie zostały utrwalone oficjalnie.
Audio
  • Audycja "Włodzimierz Wysocki - poeta gitary" - o młodości Wysockiego, jego studiach i początkach pracy w teatrze opowiadał dr Grzegorz Szymczak z Instytutu Rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego. (PR, 2010)

Audycja  dokumentalna "Włodzimierz Wysocki - poeta gitary" to wspomnienie o niezwykle utalentowanym, zmarłym młodo pieśniarzu, aktorze i poecie. Autor około 600 pieśni, znanych dziś już nie tylko w Rosji, ale i na całym świecie, za życia nie doczekał się  wydania swoich wierszy. Pieśni Wysockiego, krążące w całej Rosji  w "samizdatowych" nagraniach, nie zostały utrwalone oficjalnie. Mówiły bowiem o zjawiskach wynaturzonej, radzieckiej rzeczywistości lat 60. i 70., ograniczeniu wolności  i absurdach życia codziennego. Sam Wysocki, poślubiwszy francuską aktorkę Marinę Vlady, napotykał liczne utrudnienia w kontaktach z żoną. Ona miała prawo tylko do dwutygodniowych wiz, on przez długi czas nie mógł wyjechać do Francji.


O swojej intelektualnej przygodzie z Włodzimierzem Wysockim opowiadał dr Grzegorz Szymczak z Instytutu Rusycystyki UW: mówił m.in. o młodości Wysockiego, jego studiach i początkach pracy w teatrze.

 

 

Nasz gość przypominał wybrane epizody z biografii Wysockiego, mówił m.in. o jego dziwnej obecności w życiu artystycznym Rosji (oficjalnie nieznany, bez wydawanych płyt, nieoficjalnie, dzięki różnym występom, bardzo popularny).

 

 

Tematem rozmowy była także twórczość rosyjskiego barda: jej cechy swoiste (liryzm, mowa ezopowa) oraz jej odbiór w ojczyźnie autora. Grzegorz Szymczak wspominał również o związkach Wysockiego z Polską oraz opowiadał o jego śmierci – okazuje się, że przeszkadzała ona w trwającej wówczas w Moskwie olimpiadzie...

 

 

Rosyjskiego barda wspominali również Daniel Olbrychski (mówił o ukochanej Wysockiego - Marinie Vladi oraz o pogrzebie pieśniarza, na którym młodzi, na znak żałoby, palili na wielkich ogniskach swoje gitary) i Wojciech Młynarski.

Audycję przygotowała Bożena Markowska.


Czytaj także

25 stycznia pamiętamy o 70. rocznicy urodzin Włodzimierza Wysockiego

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2008 16:00
Przez cały dzień, w Ranku, TuBaronie oraz w popołudniowym wydaniu Zapraszamy do Trójki usłuszą Państwo moskiewskie materiały reporterskie, piosenki i wypowiedzi Wołodii Wysockiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór literacki: Pisarz, który był sumieniem Rosji – Aleksander Sołżenicyn

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2008 18:20
Najwybitniejszy współczesny pisarz rosyjski - sylwetkę Aleksandra Sołżenicyna przedstawia Witold Melasa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięci barda

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2007 21:00
27 lat temu zmarł Włodzimierz Wysocki - dla wielu jeden z najważniejszych pieśniarzy XX wieku.
rozwiń zwiń