Polskie Radio

"Jest jednym z istotnych filarów naszego wielkiego programu gospodarczego". Premier o Krajowym Planie Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 18:30
- Zwycięzcami będą ci, którzy lepiej potrafią się odnaleźć w świecie po COVID-19, lepiej zadbać o swój stan finansów publicznych i o ich stabilność, a jednocześnie wyasygnować duże kwoty na inwestycje - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji inaugurującej konsultacje Krajowego Programu Odbudowy. Jak mówił szef rządu, ów program będzie miał pięć filarów. 
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Adam Guz/ KPRM/Twitter/@PremierRP

gospodarka1200.jpg
Polska gospodarka zaczyna wychodzić z kryzysu. Najnowsze prognozy ekonomistów

Konferencję szefa rządu transmitowaliśmy w portalu PolskieRadio24.pl

Krajowy Plan Odbudowy opiera się o wykorzystanie funduszy unijnych, które trafią do naszego kraju w ramach obowiązującego budżetu Wspólnoty. Do 2026 roku Polska otrzyma niemal 24 miliardy euro w postaci bezzwrotnych dotacji oraz ponad 34 miliardy euro w formie ewentualnych pożyczek.

Posłuchaj
00:49 pmm kpo specc .mp3 Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie otworzył konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy. Dokument opisuje w jaki sposób Polska zamierza wykorzystać unijne środki z Funduszu Odbudowy - relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)

 

Cyfryzacja i produktywność

Pierwszym filarem Krajowego Planu Odbudowy jest podniesienie produktywności i wydajności oraz odbudowa konkurencyjności polskiej gospodarki po kryzysie. - Na tym nam przede wszystkim zależy, żeby Polacy więcej zarabiali, żeby praca Polaków była jak najbardziej produktywna - mówił Mateusz Morawiecki. Dodał, że rząd chce, by dzięki wzrostowi produktywności Polacy "więcej inwestowali w polską gospodarkę". 

1q.jpg
Forum 590. MSZ zapowiada odtwarzanie ambasad w ramach ekspansji gospodarczej Polski

Drugim filarem KPO jest cyfryzacja gospodarki. Zdaniem premiera również mechanizacja, automatyzacja i digitalizacja mogą "prowadzić w kierunku uodpornienia gospodarki na takie wstrząsy jak pandemia". - Musimy być na to przygotowani, żeby jednocześnie też wykorzystywać potencjał gospodarki polskiej tak, jak widzimy to po danych gospodarczych udało się nam do tej pory zrobić - podkreślił Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Czytaj także:

Jak dodał, do tej pory wyzwaniem dla rządu było ratowanie miejsc pracy i poszczególnych sektorów. - To zadanie wciąż jeszcze przed nami. Są sektory wciąż borykające się z problemami, stąd też rządowa Tarcza Antykryzysowa - wskazał Mateusz Morawiecki. 

Ochrona zdrowia, elektromobilność, energetyka

Trzeci filar Planu to inwestycję w ochronę zdrowia. Premier podkreślił, że służba zdrowia musi być gotowa nie tylko na walkę z COVID-19, lecz także na wyzwania po pokonaniu pandemii. Rząd chce osiągnąć jak największą dostępność usług zdrowotnych. Na ten cel - z samego tylko Krajowego Planu Odbudowy - przekazane zostanie 20 miliardów złotych. - Będziemy inwestować też w trzeci filar Planu Odbudowy. To walka o jak najbardziej skuteczny i sprawny sektor zdrowia. Gdzie bylibyśmy dziś gdyby nie wdrożenie e-Recepty, e-Skierowań i e-Zwolnienia, które pomogły w trakcie ostatniego roku? - pytał Mateusz Morawiecki.

Czwarty filar przedstawiony przez premiera Mateusza Morawieckiego to rozwój mobilności, wsparcie ochrony klimatu, niskoemisyjnego transportu, kolei i inwestycji rozwojowych. Na ten cel przekazanych zostanie około 25 miliardów złotych.

samochód elektryczny
Pandemia przystopowała rynek. W Polsce do końca stycznia zarejestrowano około 20 tys. aut elektrycznych

Ostatnim filarem Krajowego Planu Odbudowy są inwestycje w transformację energetyczną na kwotę ponad 250 miliardów złotych. - Te inwestycje w zieloną gospodarkę pomogą nam również w budowie polskiej konkurencyjności - mówił premier Mateusz Morawiecki.

"Przedsionek Polskiego Nowego Ładu"

Szef rządu podkreślił podczas konferencji prasowej, że Krajowy Plan Odbudowy to "przedsionek do Polskiego Nowego Ładu". W jego ramach przebudowane mają zostać finanse publiczne i system podatkowy. Pojawią się również inwestycje w edukację. Wsparcie Krajowego Programu Odbudowy wykorzystanie zostanie również przy inwestycjach, takich jak Centralny Port Komunikacyjny czy przekop Mierzei Wiślanej. Środki mają trafiać do wszystkich gmin i powiatów.

Podczas konferencji inaugurującej konsultacje premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że KPO to istotny filar programu gospodarczego jego rządu, którego szczegóły zostaną niedługo przedstawione. 

Posłuchaj
00:29 pmm - jestemy otwarci .mp3 Premier Mateusz Morawiecki zachęcał do wzięcia udziału w dyskusji nad Krajowym Planem Odbudowy. - Jesteśmy otwarci na pewne przesunięcia - mówił (IAR)

 

Projekt Krajowego Planu Odbudowy został przekazany dziś do konsultacji społecznych. Zakończą się one 2 kwietnia, a w ich ramach odbędą się trzy debaty nad obszarami wsparcia - 2, 4, i 9 marca. Harmonogram i formularze do zapisów na konsultacje można znaleźć na rządowej stronie Krajowego Planu Odbudowy. Debaty będą transmitowane również na kanale YouTube Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.


mbl

Czytaj także

Wsparcie dla gospodarki w dobie pandemii. Premier: nie zostawiliśmy pracowników i przedsiębiorców samych sobie

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 10:15
- Od 9 miesięcy zmagamy się ze skutkami pandemii nie tylko w obszarze zdrowotnym, ale także gospodarczym. Nasze instrumenty walki z kryzysem przynoszą rezultaty. Mamy światełka w tunelu pod względem bezrobocia i aktywności ekonomicznej - to są dobre wskaźniki - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apel premiera ws. szczepionek: KE powinna wykorzystać siłę UE do nacisku na firmy farmaceutyczne

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 15:56
- Komisja Europejska powinna wykorzystać siłę gospodarczą Unii Europejskiej do nacisku na wielkie korporacje, z którymi latem podpisaliśmy umowę. Musimy mieć zdecydowanie więcej szczepionek tu i teraz, żeby wreszcie pozbyć się tej pandemii - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: szczepienia i odpowiedzialność drogą do otwarcia gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 11:35
"Mam nadzieję, że odporność zbiorowa, której stopniowo nabywamy dzięki szczepieniom, doprowadzi do przygaszenia pandemii na tyle, że będziemy mogli otworzyć gospodarkę jak najszerzej. Szczepienia i nasza odpowiedzialność to najlepsza droga do jak najszybszego otwarcia gospodarki" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń