Polskie Radio

Tomasz Siemoniak: ćwiczenia F-16 w Izraelu bez związku z wojną w Syrii

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 07:38
- To jest taka liga mistrzów, jeśli chodzi o F-16. Nasi piloci ćwiczą z najlepszymi na świecie i za takich też są uważani - mówił w "Sygnałach dnia" szef MON.
Audio
  • Tomasz Siemoniak: ćwiczenia F-16 bez związku z wojną w Syrii (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Armia w kampanii wyborczej – materiał Mariusza Filara (Sygnały dnia/Jedynka)
Tomasz Siemoniak
Tomasz SiemoniakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Sześć polskich samolotów wielozadaniowych F-16 i ok. 80 żołnierzy będzie do końca miesiąca brało udział w międzynarodowych ćwiczeniach "Blue Flag" w Izraelu.

Siemoniak przypomniał, że nie są to pierwsze ćwiczenia polskich pilotów w Izraelu. -  To jakby, używając piłkarskich metafor, zagrać sparingi z najlepszymi. Nie ma to nic wspólnego z wojną w Syrii - zapewnił szef MON zwracając uwagę na fakt, że każde użycie sił zbrojnych poza granicami kraju wymaga odpowiedniej procedury.

W środę odbył się pogrzeb szeregowego Michała Pawlicha, który w połowie września został śmiertelnie ranny po eksplozji w Leopardzie, w trakcie ćwiczeń na poligonie w Świętoszowie. Według opinii części ekspertów, winna była wadliwa amunicja. Szef MON zapewnił w Jedynce o swojej determinacji w sprawie wyjaśnienia powodów śmierci żołnierza po eksplozji w czołgu. Powiedział, że specjalna komisja wyjaśniająca sprawę, przedstawi wnioski do końca miesiąca. 

Gość Jedynki mówił także o wydatkach na obronność,  ćwiczeniach Dragon-15, polskich fabrykach broni i płacach dla cywilnych pracowników wojska.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Tomasz Siemoniak (wicepremier, szef MON)

Przygotował: Mariusz Filar

Goście: Bartłomiej Bodio (PSL), Zbyszek Zaborowski (Zjednoczona Lewica), Anna Maria Siarkowska (Kukiz'15), Leszek Sykulski (.Nowoczesna)

Data emisji: 15.10.2015 

Godzina emisji: 6.52 (materiał), 7.17 (rozmowa)

to/tj

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Szef MON: Polska nie będzie angażować się militarnie w Syrii

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 14:26
Wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak powiedział w Bydgoszczy, że Polska jako członek NATO nie będzie angażować się militarnie w konflikt wojenny w Syrii. Szef MON odwiedził działające w tym mieście Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2.
rozwiń zwiń