X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Trzy szturmy na Uniwersytet Warszawski

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 19:00
W czasie Powstania Warszawskiego, już od 1 sierpnia 1944 roku, walki toczyły się także o Uniwersytet Warszawski, gdzie stacjonowali Niemcy. Terenu broniły dwie kompanie piechoty i tak zwani ozdrowieńcy, czyli żołnierze niemieccy, którzy przechodzili tam rekonwalescencję.
Uniwersytet Warszawski. Widok bramy głównej od strony Krakowskiego Przedmieścia. Zdjęcie z 1928 roku
Uniwersytet Warszawski. Widok bramy głównej od strony Krakowskiego Przedmieścia. Zdjęcie z 1928 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/audiovis.nac.gov.pl

Z historią powstańczą Uniwersytetu Warszawskiego szczególnie związana jest grupa bojowa "Krybar", która próbowała przejąć kontrolę nad uniwersyteckimi budynkami. W jej szeregach byli studenci i pracownicy uczelni.

"Kubuś" w ataku na Uniwersytet Warszawski >>>

Od 3 października 1944 do 16 stycznia 1945 niemieckie brygady specjalne burzyły dom po domu w stolicy, grabiąc wszystko co nadawało się do wywiezienia do Niemiec. Zniszczono większość budynków Uniwersytetu Warszawskiego. W audycji odtworzymy te wydarzenia  sprzed 70 lat.

O trzech  powstańczych szturmach na UW opowie dr Robert Gawkowski. Usłyszymy wspomnienia prof. Janusza Paszyńskiego, żołnierza zgrupowania "Krybar" (udostępnione radiowej Jedynce przez Dom Spotkań z Historią – Archiwum Historii Mówionej).

Do słuchania "Naukowego zawrotu głowy" w środę 3 września o godz. 21.37 zaprasza Dorota Truszczak.


***

W 2016 roku Uniwersytet Warszawski będzie obchodził 200. rocznicę utworzenia. Polskie Radio jest patronem medialnym obchodów.
(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kubuś" w ataku na Uniwersytet Warszawski

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 18:08
Gmach Uniwersytetu Warszawskiego należy do tych obiektów, które nigdy podczas Powstania Warszawskiego nie zostały zdobyte przez powstańców. W jednym z ataków brał udział powstańczy wóz pancerny "Kubuś".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z uniwersytetu na posterunek, czyli jak warszawscy żacy spędzali wakacje

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 00:30
Z okazji 200. rocznicy powołania Uniwersytetu Warszawskiego sięgamy do historii i sprawdzamy co w letniej przerwie robili warszawscy akademicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poetka, autorka, bohaterka Powstania Warszawskiego i Syrenka

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 15:20
Krystyna Krahelska była nie tylko poetką i autorką wielu znanych piosenek, jak "Hej chłopcy, bagnet na broń". Jej twarz patrzy na nas z pomnika warszawskiej Syrenki, do którego pozowała.
rozwiń zwiń