Polskie Radio

Czy pieniądze uleczą naukę? Przyszłość polskich uczelni

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2015 03:11
- Sektor wiedzy to przyszłość nowoczesnej Polski i od stopnia jego rozwoju zależy dynamika modernizacji kraju, konkurencyjność gospodarki i jego pozycja - mówi inżynier elektronik prof. Jerzy Woźnicki.
Audio
  • Rozmowa o przyszłości polskich uniwersytetów i nauki w Polsce (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Wejście do Uniwersytetu Warszawskiego
Wejście do Uniwersytetu Warszawskiego Foto: Kamyq/Pixabay/Domena publiczna

Gość Krzysztofa Michalskiego podkreśla, że o ile w XX wieku o pozycji kraju decydowały rakiety i armie, to w XXI wieku zacznie obowiązywać zasada "powiedz mi jakie masz uniwersytety, to powiem ci kim jesteś". - Na naukę trzeba patrzeć bardziej długofalowo - podkreśla profesor Woźnicki.

Polska jest na jednym z ostatnich miejsc pod względem innowacyjności w Europie, a najlepsze polskie uczelnie są w czwartej setce klasyfikacji szanghajskiego rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie. - Bez względu na to, co myślimy o kryteriach tego rankingu, należy traktować go poważnie i próbować nauczyć się czegoś za sprawą pozycjonowania polskich uniwersytetów w tym podsumowaniu. Polska znajduje sie w nim na miejscu 30, polska gospodarka 24, a polska nauka około 20 w innym zestawieniu, co znaczy, że nasza nauka ma się lepiej od gospodarki, a szkolnictwo wyższe zostało z tyłu - opowiada przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czytaj także:
woznicki jerzy.JPG
"Na uczelniach potrzebne są zmiany w trosce o jakość"

W programie mówiliśmy o pieniądzach, przeznaczanych w ostatnich latach przez polski rząd na naukę oraz wyjaśniliśmy z jakich powodów należy obecnie gwałtownie zwiększyć finansowanie badań naukowych.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Jerzy Woźnicki (inżynier elektronik, Przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego)

Data emisji: 27.10.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/ag

Czytaj także

Przyszłość edukacji. Czy Łysin będzie wzorem dla innych szkół?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 03:28
- Normalnie postrzegamy szkołę jako obowiązek, podczas gdy w tym przypadku mamy do czynienia z dążeniem za własnym marzeniem - mówi prof. Stanisław Głazek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poprawić jakość polskiej nauki i szkolnictwa?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 09:12
- W społeczeństwie i klasie politycznej można zauważyć brak świadomości, że badania naukowe to czynnik rozwoju - mówi prof. Michał Karoński, przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki.
rozwiń zwiń