Polskie Radio

Duże rodziny za granicą. Jest im czego zazdrościć?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 14:30
Okazuje się, że czasami posiadanie dużej liczby dzieci może stać się źródłem utrzymania, a połączenie macierzyństwa i etatu skutkuje wyższą emeryturą. Jak Francuzi i Hiszpanie dbają o duże rodziny?
Audio
  • Roman Czejarek i jego goście rozmawiają o wsparciu, na jakie mogą liczyć rodziny we Francji i Hiszpanii (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Małgorzata Raducha i jej goście rozmawiają o wsparciu, na jakie mogą liczyć rodziny w Niemczech i na Węgrzech (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Roman Czejarek i jego goście rozmawiają o wsparciu, na jakie mogą liczyć rodziny w Wielkiej Brytaniii i Włoszech (Cztery pory roku/Jedynka)
Jak inne państwa pomagają rodzinom wielodzietnym? Na co mogą liczyć kobiety łączące pracę z wychowaniem dzieci?
Jak inne państwa pomagają rodzinom wielodzietnym? Na co mogą liczyć kobiety łączące pracę z wychowaniem dzieci? Foto: Glow Images/East News

Korespondent Polskiego Radia w Paryżu Marek Brzeziński, prywatnie ojciec czwórki dzieci, mówi, że nad Sekwaną liczne rodziny dostają bardzo duże wsparcie. Czasami to tak ogromne pieniądze, że stają się źródłem utrzymania. - Niektórym rodzicom nie opłaca się pracować - dodaje Marek Brzeziński.

>>> Dowiedz się więcej o programie "Rodzina 500+"

Tymczasem Ewa Wysocka, korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie podkreśla, że jeśli w rodzinie jest 5 dzieci (lub więcej), to mamy do czynienia z kategorią specjalną. I taka hiszpańska rodzina dostaje w sumie rocznie 2 400 euro. Jeśli kobieta pracuje i ma małe dziecko, dostanie 1200 euro rocznie, wtedy już na każde dziecko.

Co ważne, matki, które jednocześnie pracowały i wychowywały dzieci, będą dostawały wyższą emeryturę. O Ile? I co z kobietami, które przez całe życie zajmowały się domem? Między innymi o tym usłyszeć można w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Marek Brzeziński (korespondent Polskiego Radia w Paryżu), Ewa Wysocka (korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie)

Data emisji: 23.02.2016

Godzina emisji: 10.20

ei/ag

Czytaj także

Program 500+. Sukces rządu czy zawiedzione nadzieje?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 19:20
- Każde dziecko to każde dziecko. Trzymamy rząd za słowo - powiedział poseł PO Jan Grabiec, komentując rządowy projekt "Rodzina 500+".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PiS: "500+" to przejęcie przez państwo znacznej części ciężaru utrzymania dzieci

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 19:07
Jarosław Kaczyński zapewniał, że w programie partii od początku był zapis o wsparciu na drugie i kolejne dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matka 6 dzieci: 500+ naprawdę opłaci się państwu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 14:24
- Nie mamy wyboru. Polska jest w zapaści demograficznej. A to oznacza, że piękne szkoły i place zabaw będą puste - mówi doradca rodziny Agnieszka Jackowska, przekonując o zasadności wprowadzenia programu "Rodzina 500+".
rozwiń zwiń