Polskie Radio

Choroba Parkinsona, czyli złodziej w organizmie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 01:00
- Choroba Parkinsona przychodzi do organizmu człowieka jak złodziej. Wszystko dzieje się po cichutku i powoli, dzień po dniu zabiera kawałek zdrowia - mówi mąż osoby chorej, Wojciech Machajek.
Audio
  • Choroba Parkinsona - fakty i mity (Debata medyczna/ Jedynka)
Ponad połowa osób powyżej 55 roku życia nie ma osoby bliskiego zaufania
Ponad połowa osób powyżej 55 roku życia nie ma osoby bliskiego zaufaniaFoto: Pixabay/ CC0 Public Domain

Jakość życia osób chorujących na Parkinsona może znacznie poprawić dostęp do terapii, które nie są powszechnie dostępne w naszym kraju. - Po tym, jak zdiagnozowano u mnie chorobę, moje życie zmieniło się diametralnie. Parkinson nie odpuszcza i po chwilowym odwrocie czy poprawie następuje spadek. Leki nie przynoszą ukojenia i potrzeba wielu różnych specyfików oraz wysiłków, by dobrać odpowiednio dawkę i rodzaj medykamentu dla danego pacjenta, bo jest to bardzo indywidualna rzecz i nie ma w tej kwestii żadnych schematów - opowiada chorująca od kilku lat na Parkinsona Jadwiga Pawłowska-Machajek.

Często jest tak, że choroba rozwija się w mózgu, a jej diagnoza następuje dużo później. Czy możemy powiedzieć, że nie wiemy skąd się bierze Parkinson i jak jemu zapobiegać? Dlaczego pierwszy okres choroby bywa nazywany złotym bądź miodowym? Czym jest "raj utracony" w kontekście osób dotkniętych chorobą Parkinsona? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadzi: Iwona Schymalla

Goście: dr. Tomasz Hasiec (neurolog), Jadwiga Pawłowska-Machajek (cierpiąca na chorobę Parkinsona, Fundacja Parkinsona Lublin), Wojciech Machajek (Fundacja Parkinsona Lublin)

Data emisji: 6.12.2015

Godzina emisji: 16.10

sm/asz

Czytaj także

Kiedy leki szkodzą zamiast leczyć

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 11:00
- Mimo, że lek ma leczyć, to może być też źródłem powikłań - mówi farmaceuta Grzegorz Kurzeja tłumacząc w audycji, skąd się biorą działania niepożądane stosowanych leków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pielęgniarki i położne - ciche bohaterki drugiego planu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 02:09
- Im więcej czasu, energii, wysiłku i wiedzy położne i pielęgniarki będą mogły poświęcić pacjentom, tym mniej ludzi będzie korzystało z ostrej medycyny naprawczej - mówi dr Grażyna Rogala-Pawelczyk.
rozwiń zwiń