Polskie Radio

1927. Jerzy Waldorff i Chopin na akumulatorach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 12:18
Jerzy Waldorff był jednym z nielicznych słuchaczy pierwszego Konkursu Chopinowskiego w styczniu 1927 r. Zapraszamy do wysłuchania jego wspomnień.
Audio
  • Jerzy Waldorff wspomina I Konkurs Chopinowski z 1927 roku (Kronika Konkursu Chopinowskiego/Dwójka)
Jerzy Waldorff, 1972 r.
Jerzy Waldorff, 1972 r.Foto: TVP/PAP - Zygmunt Januszewski

Pisarz opowiadał o prof. Jerzym Żurawlewie, który zainicjował Konkurs w trudnej dla sztuki sytuacji po I wojnie światowej. Musiała ona konkurować z dwiema rozrywkami, które opanowały Polskę: brydżem i sportem. Zasady tej drugiej prof. Jerzy Żurawlew postanowił jednak wykorzystać w swoim pomyśle. Z początku Konkurs Chopinowski miał być... drużynowy.

W 1927 r. konkursowych występów Jerzy Waldorff słuchał na wsi u rodziców za pomocą słuchawek Blaupunkt przypiętych do aparatu radiowego Superheterodyna. – Był na akumulatorach automobilowych, bo oczywiście nie było u nas elektryczności – mówił i wspominał sytuację, gdy słuchawki na uszy założyła jego babka. Usłyszała ona jednak coś zupełnie innego niż muzykę Chopina.

***

Tytuł audycji: Kronika Konkursu Chopinowskiego

Z nagrań archiwalnych: Jerzy Waldorff (pisarz, krytyk muzyczny)

Data emisji: 3.10.2015

Godzina emisji: 18.40

mc/mg

Czytaj także

"Uczestnicy Konkursu są wiecznie młodzi"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 14:16
– Oni po prostu tacy są. Przychodzą zmierzyć się z Chopinem, chcą zbliżyć się do tego ideału – mówił Andrzej Sułek w podsumowaniu pierwszej części eliminacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowska narodowość na Konkursie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 21:20
- Cieszę się, że rutynę przełamują pianiści niezanurzeni w polskiej tradycji wykonywania Chopina. Oni odkrywają w tej muzyce skarby - mówiła prof. Elżbieta Tarnawska po pierwszym dniu przesłuchań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koreańczycy grają Chopina inaczej niż pozostali Azjaci

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 16:00
– Moim zdaniem Koreańczycy mają większą zdolność do przeżywania, ekspresji, wykazują się zarówno muzykalnością, jak i dramatyzmem – mówiła pianistka Elżbieta Tarnawska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs Chopinowski. Jak nastroić fortepian?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 14:59
Yamaha, Steinway, Fazioli i Kawai - cztery różne marki, cztery różne instrumenty. To na nich grają uczestnicy tegorocznego konkursu. Wszyscy wiemy jak brzmią. Ale utrzymanie ich w doskonałym stanie nie jest łatwe.
rozwiń zwiń