X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Uniwersytet Warszawski - szkoła niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 14:55
Przez 200 lat swego istnienia Uniwersytet Warszawski kształcił specjalistów z różnych dziedzin nauki: chemików, fizyków, historyków, czy prawników. Warto jednak pamiętać, że ta największa uczelnia w kraju także wychowywała.
Audio
  • Dr Robert Gawkowski o walce o niepodległość kolejnych pokoleń studentów i kadry profesorskiej UW (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Maurycy Mochnacki - publicysta polityczny, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu, uczestnik i kronikarz powstania listopadowego - studiował na Wydziale Prawa UW
Maurycy Mochnacki - publicysta polityczny, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu, uczestnik i kronikarz powstania listopadowego - studiował na Wydziale Prawa UWFoto: Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa/Wikipedia, domena publiczna

Filomaci i Filareci działali w środowisku akademickim Wilna. Czy królewski Uniwersytet Warszawski miał swoje organizacje akademickie, głoszące patriotyczne poglądy? Tak! Działała grupa Ludwika Mauersbergera o nazwie Panta Koina oraz Stowarzyszenie Wolnych Braci Lechitów.

Do organizacji nielegalnych należał m.in. Aleksander Wielopolski - za młodu był on niemal rewolucjonistą. Konspiratorami byli także: Maurycy Mochnacki i Wiktor Heltman.

Dla niepokornych studentów wygospodarowano w październiku 1830 r. małe pomieszczenie na UW na areszt. Wielu z nich wzięło udział w powstaniu listopadowym.

Z audycji można dowiedzieć się, jak wyglądała walka o niepodległość kolejnych pokoleń studentów i kadry profesorskiej UW. 

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy (Historia z indeksem w tle)

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: 
dr Robert Gawkowski (historyk Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 4.08.2015

Godzina emisji: 23.13

pg/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sportowi pionierzy z Uniwersytetu Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 12:16
Trepki z kolcami, trepki z bolcami - właśnie w takim obuwiu, stosunkowo niedawno, uprawiali sport studenci stołecznego uniwersytetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UW był ojcem wielu warszawskich uczelni

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 12:43
Wiele szkół wyższych zaczynało jako uniwersyteckie wydziały, dopiero z czasem wyodrębniając się ze struktury Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń