Polskie Radio

Agata Tuszyńska na tropie narzeczonej Schulza

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 21:00
Popularna pisarka opowiadała w Dwójce o swojej nowej książce poświęconej Józefinie Szelińskiej, jedynej kobiecie, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo.
Audio
  • Z Agatą Tuszyńską o jej książkach i pisarskiej pracy rozmawia Jerzy Kisielewski (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Biograf to ktoś, kto dociera do tajemnicy, mówiła w Dwójce Agata Tuszyńska. Na zdj. fragment okładki książki Narzeczona Schulza
"Biograf to ktoś, kto dociera do tajemnicy", mówiła w Dwójce Agata Tuszyńska. Na zdj. fragment okładki książki "Narzeczona Schulza" Foto: mat. prom. Wydawnictwa Literackiego

Inspiracją do powstania książki "Narzeczona Schulza" była lektura nieznanych dotąd listów, które - już po wojnie - Józefina Szelińska słała do Jerzego Ficowskiego, znawcy twórczości pisarza z Drohobycza. - Z tych listów można odczytać inną twarz Schulza - mówiła Agata Tuszyńska. - Pomyślałam, że z tego można złożyć historię miłości, ważnej tak dla Schulza, jak i dla Szelińskiej.

Dlaczego "Narzeczona Schulza" jest, jak mówi jej podtytuł, apokryfem? Czym różni się najnowsza książka Agaty Tuszyńskiej od jej wcześniejszych opowieści biograficznych? I dlaczego swoje pisarskie zajęcie autorka określa mianem "zakręcenia kryminalno-śledczego"?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Jerzy Kisielewski

Gość: Agata Tuszyńska (autorka książek poświęconych m.in. Marii Wisnowskiej, Isaacowi Bashevisowi Singerowi, Wierze Gran czy Irenie Krzywickiej)

Data emisji: 31.07.2015

Godzina emisji: 18.00

 

jp/asz

Czytaj także

Zrozumiana Wiera Gran

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 10:43
"Oskarżona Wiera Gran" w Polsce wywołała burzę. Kontrowersyjna biografia właśnie ukazuje się we Francji i ma tam same dobre recenzje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2011 14:00
Agata Tuszyńska napisze książkę o kobiecie, którą Bruno Schulz znał i kochał przez 4 lata - Józefinie Szelińskiej.
rozwiń zwiń