X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Wywiad z Tadeuszem Konwickim

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2011 20:00
Znakomity prozaik i reżyser w swoje osiemdziesiąte piąte urodziny dał się namówić na pewien szczególny wywiad…
Audio
  • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim: wchodzenie w przyspieszoną dorosłość (Dwójka)
  • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim: właściwie to byłem potworem (Dwójka)
  • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim: z książką w sadzie (Dwójka)
  • Rozmowa z Tadeuszem Konwickim: dyskretna pogarda i inne właściwości (Dwójka)
  • Od sportu do metafizyki

Pisarz nie lubi jubileuszy, ostatnimi czasy rzadko wyrażał ochotę na występowanie w mediach, w kwietniu tego roku zgodził się jednak udzielić wywiadu Przemysławowi Kanieckiemu – historykowi literatury , współredaktorowi książki "Wiatr i pył", zbierającej niepublikowane dotychczas teksty Konwickiego. Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów tej niezwykłej rozmowy.

Autor "Małej apokalipsy" wspominał między innymi swoje pokolenie – szczególną grupę młodych ludzi, którzy, z traumatycznym doświadczeniem wojny, zbyt wcześnie zaczęli udawać dorosłych. – Nie miałem jeszcze dwudziestu lat, a już byłem redaktorem technicznym, w tygodniku "Odrodzenie". Aby wyglądać groźnie i autorytatywnie, nosiłem płaszcz do kostek, kapelusz – opowiadał. Wcześniej były też inne prace – choćby w niemieckim szpitalu polowym, przy elektryce.

– Byłem draniem, złoczyńcą, a właściwie potworem – mówił Tadeusz Konwicki, przywołując czas, kiedy wraz z innymi młodymi ludźmi uwierzył w nowy komunistyczny system. Przyznał przy tym, że lubił czytać paszkwile na siebie. – Nawet nie wiedziałem, czy nie odczuwać lekkiej dumy. Z tych tekstów wynikało bowiem, że PRL, całe bestialstwo tego systemu, stworzyli Bierut, Radkiewicz i Konwicki – opowiadał pisarz z wrodzoną sobie ironią.  

Wśród poruszanych przez Tadeusza Konwickiego tematów znalazły się i te związane z religią. Autor "Rojstów", we wczesnej młodości gorliwy ministrant (póki nie został wyrzucony przez księdza za salutowanie w Wielki Piątek świecą wielkanocną…), podkreśla swój ambiwalentny stosunek do spraw wiary. Z jednej strony przyznaje, że nieuzasadnione są roszczenia rozumu chcącego ogarnąć (zrozumieć i wyjaśnić) całe bogactwo widzialnego świata, z drugiej jednak opowiada o swoich wątpliwościach dotyczących świata duchowego: – Pan Bóg też może palnąć błąd przy takich ogromnych przedsięwzięciach jak budowa, jak przewidują uczeni, stu miliardów wszechświatów – galaktyk, w nich planet i gwiazd - mówił.

Poza tym w wywiadzie m.in. o konsekwencjach wypicia pierwszej herbaty z rumem, o wyższości nauki nad sztuką, o wielkiej pizzy kultury, którą wspólnie tworzymy i zjadamy, o dawnych kibicach i rozgrywkach piłkarskich ze Związkiem Radzieckim, o tym, jak mało wiemy o sobie i świecie, jak niewiele dowiedzieć się jesteśmy w stanie.

Rysunek
Rysunek Tadeusza Konwickiego zamieszczony w książce "Wiatr i pył" (wyd. Czytelnik, Warszawa 2009).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konwickiego widzenie świata

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 04:21
- Jest to głos pisarski, który każdego z nas musiał dotyczyć i zaczepić – taką prawdę uświadamiamy sobie, gdy czytamy książkę Jana Walca poświęconą twórczości autora "Kalendarza i klepsydry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusza Konwickiego wyróżnia talent

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 08:55
Tadeusz Konwicki, pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy, skończył 85 lat. W rozmowie z Joanną Sławińską opowiada o nim Janusz Głowacki.
rozwiń zwiń