Polskie Radio

Andrzej Adamczyk: epidemia nie przerwie inwestycji w infrastrukturę drogową i kolejową

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 14:00
- Budownictwo infrastruktur drogowych i kolejowych z funduszu dróg samorządowych oraz budowa CPK zachowają ciągłość - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Panthermedia

Zaznaczył, że budownictwo jest zawsze motorem, który napędza gospodarkę, a działalność budowlana jest synonimem dużego wzrostu.

- Chciałbym wszystkich zapewnić, że program budowy dróg krajowych nie będzie zawieszony, że ma on trwałe finansowanie - powiedział Adamczyk w wywiadzie dla Radia Wnet.

Podkreślił, że jest to informacja do przedsiębiorstw budowlanych, dużych organizacji budowlanych i podwykonawców. - Tu nie będzie zawieszenia działalności. Zależy nam, by praca na budowach dróg i kolei trwała w sposób ciągły - mówił.

autostrada roboty drogowe budowa wiaduktu free shut 1200.jpg
Blisko 600 milionów złotych na przebudowę dróg lokalnych. Zobacz, gdzie zaplanowano inwestycje


Przekonywał, że zapewniona będzie ciągłość w programie stu obwodnic.

- Program dalej jest przygotowywany. Nie dalej jak wczoraj podpisałem umowy na budowę dwóch obwodnic w woj. lubelskim - wskazał.

Minister zaznaczył, że nie jest zagrożony fundusz samorządowy dla wójtów, burmistrzów, starostów, którzy korzystają ze wsparcia funduszy dróg samorządowych, dla firm wykonujących modernizację dróg gminnych, powiatowych, budujących bezpieczne pobocza. "Samorządy dalej mogą liczyć na wsparcie" - podkreślił.

Szef resortu infrastruktury powiedział również, że zachowana będzie ciągłość realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego, planowanego między Warszawą a Łodzią. - CPK jest na etapie przygotowywania dokumentacji i nic nie zwalnia pełnomocnika rządu ani spółki CPK z wykonywania zadań, bo ta inwestycja, kiedy wejdzie w fazę realizacji, będzie kolejnym motorem polskiej gospodarki  - powiedział.

Zaznaczył, że dzisiaj budowy dają półtora miliona miejsc pracy. - To także kolejne miejsca pracy w firmach, które wobec budownictwa realizują różnorakie usługi, stąd też wielka determinacja, by w państwie polskim budowy nie stanęły - mówił.

Minister przyznał, że epidemia silne oddziałuje na infrastrukturę. Jako przykład podał przede wszystkim firmy przewozowe. Zaznaczył, że zawieszenie ruchu turystycznego spowodowało zamknięcie wielu linii autobusowych, a kolej mierzy się ze spadkiem liczby pasażerów o około 80 proc. Dodał, że pojawiają się kłopoty z ZUS-em i płynnością finansową. - Wprowadzona tarcza antykryzysowa ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom dotkniętych przedsiębiorstw - powiedział minister.

Minister zwrócił uwagę na problemy, z jakimi borykają się lotniska. Mówił, że Lotnisko Chopina realizuje prawie wyłącznie loty czarterowe, zaś na wielu lotniskach regionalnych ruch praktycznie ustał.

- Nie mogą one jednak zostać zamknięte na czas epidemii ze względu na strategiczną rolę w obronności kraju - wyjaśnił. Mówiąc o kolei wskazał: "dbamy o to, aby ilość pociągów była na tyle duża, by Polacy nie jeździli w ścisku".


autostrada A1_1200.jpg
GDDKiA: z powodu koronawirusa znacząco zmalał ruch na polskich drogach


Szef resortu infrastruktury zaznaczył, że łańcuch dostaw nie jest zagrożony. Jak mówił, rozmawia z ministrami transportu, szczególnie państw sąsiednich.

- Ruch towarowy nie może ulec zawieszeniu, ruch transgraniczny musi być płynny, nie możemy zrywać łańcuchów dostaw. Przedsiębiorstwa transportowe muszą działać - powiedział.

Wskazał również, że Unia Europejska pozwoliła na odstępstwa od obowiązków wynikających z dyrektyw unijnych, dzięki czemu możliwy jest bezprzetargowy zakup niezbędnych towarów, czy też zlecanie zadań poszczególnym spółkom. Przykładem - jak powiedział - jest LOT realizujący loty czarterowe.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister infrastruktury: w tym roku kierowcy pojadą nowym odcinkiem A2

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 13:43
W tym roku otworzymy odcinek A2 od Warszawy do Mińska Mazowieckiego - poinformował szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dziś podpisano też umowę na zaprojektowanie i budowę kolejnego fragmentu trasy, który połączy węzły Kałuszyn i Groszki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GDDKiA pomoże przy budowie infrastruktury wokół CPK. Umowa podpisana

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 07:45
Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego będzie współpracować z Generalną Dyrekcją Dróg i Autostrad przy budowie dojazdów do Portu Lotniczego Solidarność. Przedstawiciele zarządu spółki odpowiedzialnej za budowę CKP zapowiadają, że drogowcy będą współpracować z kolejarzami przy budowie połączeń komunikacyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne odcinki zyskają status dróg ekspresowych

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 12:30
Rusza budowa kolejnych odcinków drogi ekspresowej S7 w Małopolsce i na Mazowszu. To jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych Polski. Postępy prac widać także na trasie S1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała dziesięć ofert na zaprojektowanie i wykonanie rozbudowy do standardu drogi ekspresowej kolejnego odcinka drogi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GDDKiA: z powodu koronawirusa znacząco zmalał ruch na polskich drogach

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 23:31
Od 25 proc. w dni powszednie do 55 proc. w niedzielę - o tyle zmalał ruch na drogach krajowych pomiędzy 16 a 22 marca w porównaniu do początku tego miesiąca - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blisko 600 milionów złotych na przebudowę dróg lokalnych. Zobacz, gdzie zaplanowano inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 11:52
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził do realizacji 10 programów inwestycyjnych, które będą realizowane na drogach krajowych. Łączna wartość tych projektów to 582 mln zł - poinformował resort infrastruktury.
rozwiń zwiń