Polskie Radio

Urzędy pracy na miarę XXI wieku. Ministerstwo zapowiada reformę

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 08:23
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapowiada reformę rynku pracy. Chce unowocześnić urzędy, by stały się centrami aktywizacji i przekwalifikowania – pisze piątkowy "Puls Biznesu".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Gazeta podaje, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad reformą ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku, która obowiązuje od 2004 r.

- Na rynek wchodzi nowe pokolenie, a urzędy pracy wymagają unowocześnienia. Widzimy potrzebę realizowania bardziej aktywnej polityki — chcemy pomagać nie tylko tym, którzy chcą pracować, ale nie mogą znaleźć zatrudnienia, lecz także osobom, które są już długo bezrobotne. Przed nami zatem wyzwanie, jak je zaktywizować i przywrócić na rynek — mówi wiceminister Iwona Michałek.

pmm 1.jpg
Rząd kontynuuje pomoc dla firm. Premier: nawet 30 mld zł dodatkowego wsparcia

Modernizacja i uelastycznienie

"Puls Biznesu" informuje, że priorytetem jest usprawnienie obsługi dzięki cyfryzacji. MRPiT chce zaproponować automatyczny dobór ofert, łączący pracowników i pracodawców o podobnych oczekiwaniach, a także wdrożyć aplikację mobilną. Ważną zmianą ma być także usprawnienie obsługi przez uproszczenie warunków nabywania statusu bezrobotnego, przyznawania zasiłku oraz ułatwienia dla cudzoziemców, którzy chcą zatrudnić się w Polsce.

PolskieRadio24.pl, Puls Biznesu, PAP, md

Czytaj także

Spadek zatrudnienia w szarej strefie. Ekonomista: problemem brak pracowników

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 09:22
- Paradoksalnie pandemia spowoduje spadek zatrudnienia w szarej strefie - ocenia Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według niego konsekwencją pandemii może być częstsze przechodzenie na umowy B2B w branżach usługowych, a nie rozwój szarej strefy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rowerem od pracodawcy do biura. Co na to pracownicy?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 16:45
W czasie pandemii znacząco zmieniają się benefity oferowane pracownikom. Zamiast popularnej karty sportowej, pojawiają się alternatywne możliwości. Jedną z nich jest wypożyczenie roweru, który może służyć nie tylko rekreacji, ale też dojazdom do biura. Co na to pracownicy?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekrutacja online. Pandemia zmieniła sposób pozyskiwania pracowników

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 09:50
W miarę jak epidemia zmienia świat, firmy szukają sposobów na utrzymanie produktywności w obliczu bezprecedensowych wyzwań. Zarządzanie procedurami pracowniczymi i zatrudnieniem stało się dla wielu firm procesem zdalnym. Wirtualna rekrutacja jest metodą pozwalającą na utrzymanie ciągłości procesów rekrutacyjnych przy jednoczesnej ochronie rekruterów i kandydatów.
rozwiń zwiń