Polskie Radio

Do końca września zaplanowano budowę 45 tysięcy km światłowodów w całej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 20:27
Według ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego, do końca września powstanie w Polsce 45 tys. km światłowodów. Jak powiedział: „dokonamy skoku cywilizacyjnego”.
45 tysięcy km światłowodów do końca września
45 tysięcy km światłowodów do końca września Foto: Pixabay.com

Realizacja projektów budowy szybkiego Internetu jest priorytetem Narodowego Planu Szerokopasmowego przyjętego 8 stycznia 2014 roku przez Radę Ministrów. Program jest strategią rozwoju sieci szerokopasmowych w Polsce.

Wszystko zgodnie z założeniami

Minister zapytany o realizację Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej, która jest częścią narodowego planu, powiedział, że nie ma wątpliwości, że dochowane zostaną najważniejsze terminy.

- W niektórych województwach mamy już zakończone prace budowlane, mamy już etap rozliczenia. Na przykład w Wielkopolsce, w województwie lubuskim, województwie pomorskim. To już są sieci, które odebraliśmy. Natomiast w kilku województwach ten procent nieodebranych prac budowlanych jest jeszcze ciągle spory - powiedział minister i dodał, że projekt śląski jest "niezagrożony, jeżeli chodzi o możliwości doprowadzenia go do końca".

- Mam nadzieję, że we wrześniu spotkamy się tutaj, żeby przeciąć wstęgę - powiedział Halicki.

"Skok cywilizacyjny"

Poinformował, że te 45 tysięcy kilometrów światłowodów w Polsce będzie zrealizowane do końca września. - Jestem przekonany, że taką siecią, o takiej długości opleciemy Polskę; to jest ta sieć szkieletowa, która będzie oznaczać możliwość przejścia do drugiego etapu - właśnie budowy sieci dostępowej także z udziałem środków europejskich - z nowej perspektywy - mówił Halicki.

- To są ogromne inwestycje. Pod tym względem Polska jest największym placem budowy, jeżeli chodzi o sieć stałego dostępu. Można powiedzieć, że dokonamy takiego skoku cywilizacyjnego, jeśli chodzi o infrastrukturę i nie boję się powiedzieć, że będziemy pod tym względem jednym z najnowocześniejszych krajów - dodał.

Ostatnia mila

Jak mówił, z szybkiego Internetu, z nowoczesnej infrastruktury obywatele będą mogli skorzystać wtedy, kiedy wybudowane będą odcinki sieci już dostępowej do każdego domu, instytucji, indywidualnego odbiorcy (tzw. ostatnia mila - czyli odcinki, które łączą sieć z odbiorcą).

- Gdzieniegdzie te prace już się toczą natomiast w zdecydowanej większości te projekty będą uruchamiane, w ramach małych projektów, które w ramach nowej perspektywy ogłoszone konkursy będą we wrześniu - dodał.

Odbiorca zyska dostęp m.in. do infrastruktury, która oferować powinna nowoczesne usługi zarówno te związane z administracją, jak i sam dostęp do Internetu oraz usługi komercyjnej.

PAP, fko

Zobacz więcej na temat: cyfryzacja internet
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska szansa na cyfryzację gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 14:19
Jeżeli rząd i parlament wykażą się determinacją i jako jedni z pierwszych wdrożymy proponowane regulacje unijne w zakresie budowy jednolitego rynku cyfrowego, to możemy na tym bardzo dużo wygrać – mówi prof. Wojciech Cellary z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w rozmowie z portalem wnp.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja Europy: do jednolitego rynku daleko

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 20:30
Wzorem wielu państw rozwiniętych, UE powinna stworzyć własną strategię ery rewolucji cyfrowej, aby w pełni wykorzystać jej potencjał - powiedział na poniedziałkowej konferencji dotyczącej Jednolitego Rynku Cyfrowego, unijny komisarz Guenther H. Oettinger.
rozwiń zwiń