Polskie Radio

Niejednoznaczna "Zjawa". Zemsta, cierpienie i to trzecie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2016 11:36
- Ten film jest opowieścią o przetrwaniu, wytrwałości i zemście, ale nie tylko – mówił Alejandro González Iñárritu, reżyser "Zjawy".
Audio
  • Alejandro González Iñárritu o swoim filmie "Zjawa" (Pop-południe/Dwójka)
W Zjawie Leonardo DiCaprio wciela się w postać legendarnego podróżnika i odkrywcy Hugh Glassa, który zostaje brutalnie zaatakowany przed niedźwiedzia i pozostawiony przez towarzyszy na pewną śmierć w niedostępnym terenie
W "Zjawie" Leonardo DiCaprio wciela się w postać legendarnego podróżnika i odkrywcy Hugh Glassa, który zostaje brutalnie zaatakowany przed niedźwiedzia i pozostawiony przez towarzyszy na pewną śmierć w niedostępnym terenieFoto: mat. prasowe/Imperial-Cinepix

Film Alejandra Iñárritu opowiada dramatyczną historię amerykańskiego trapera i odkrywcy Hugh Glassa. Główny bohater niczym zjawa powraca ze świata umarłych do świata żywych, by dokonać zemsty.

- Chciałem sprawdzić, jaka duchowość może urodzić się w tak ekstremalnych doświadczeniach - tłumaczył reżyser.

Czy można, na przekór przytłaczającemu cierpieniu, przekształcić pragnienie zemsty w coś innego? Jak trudne warunki północnej Kanady, z którymi musieli się zmierzyć twórcy filmu, wpłynęły na... jego poetykę? I dlaczego dla Leonarda DiCaprio słowa nie są tym razem podstawową formą komunikacji?
***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Gość: Alejandro González Iñárritu (reżyser)

Data emisji: 29.01.2016

Godzina emisji: 17.00

Materiał wyemitowno w audycji "Pop-południe".

jp/kul

Czytaj także

"Nienawistna ósemka". Pesymistycznie o USA?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 15:00
- To film wręcz antyamerykański, bo opowiada o Ameryce morderców - mówił o nowym obrazie Quentina Tarantino krytyk filmowy Tomasz Jopkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na początku było "Archiwum X"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 17:55
- Ten serial zmienił historię gatunku. Bez "Z Archiwum X" mogłoby nie być "Rodziny Soprano" oraz wielu innych tytułów, które dziś uważamy za klasykę - mówił o powracającej właśnie na ekrany legendarnej serii Jakub Demiańczuk.
rozwiń zwiń