Polskie Radio

Nie żyje legenda radiowego reportażu Adam Wielowieyski

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 06:10
Nie żyje legenda radiowego reportażu Adam Wielowieyski, dziennikarz przez wiele lat związany z Polskim Radiem. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.
Audio
  • Redakcyjna koleżanka i reportażystka Janina Jankowska wspomina Adama Wielowieyskiego (IAR)
  • Janina Jankowska mówi o tym jak zapamiętała Adama Wielowieyskiego (IAR)
  • Krzysztof Wyrzykowski, wieloletni pracownik Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia wspomina kolegę (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/kropekk_pl

Adam Wielowieyski pozostawił po sobie kilkadziesiąt reportaży, dostępnych obecnie w archiwum Polskiego Radia. Najbardziej aktywny zawodowo był w latach 60., 70. i 80. Później był mentorem dla wielu młodych adeptów zawodu.

Reportażystka Janina Jankowska powiedziała IAR, że Adam Wielowieyski był wspaniałym kolegą i prawdziwym profesjonalistą. Jak przypomniała, jego reportaże były wielokrotnie nagradzane nie tylko w Polsce, ale również na świecie. - Każdy młody reportażysta, który chce się dowiedzieć czegoś o radiu, powinien poznać reportaże Adama Wielowieyskiego - dodała.

Janina Jankowska, która sama przez długi czas pracowała w radiowej Jedynce i Redakcji Reportaży Literackich zapamiętała Adama Wielowieyskiego jako człowieka o wielkiej klasie i kulturze. - Dziś już nie ma takich ludzi - zakończyła Jankowska.

W ciepłych słowach wspominał zmarłego dziennikarza jego redakcyjny kolega Krzysztof Wyrzykowski, wieloletni pracownik Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Jak mówil, dla niego Wielowieyski był przede wszystkim mentorem i nauczycielem zawodu. To z nim poszedł na pierwsze nagranie, to on pokazał mu, jak tworzyć radiowe materiały.

Według Wyrzykowskiego, Adam Wielowieyski miał niezwykłą zdolność "chwytania świata dźwięków" i takiego konstruowania reportaży, by były one interesujące dla słuchacza. A poza tym - mówił rozmówca IAR - Wielowieyski miał "niesłychany dźwięk", a jego sposób prowadzenia narracji był "nie do podrobienia".

Adam Wielowieyski od kilku lat chorował, w wyniku czego stracił głos.

IAR/ sm

Czytaj także

Zmarł Jan Prochyra, aktor Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 13:12
Jan Prochyra był jednym z najważniejszych aktorów Teatru Polskiego Radia. Był z nim związany przez całe swoje życie i zagrał w nim prawie 500 ról.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł Marian Adamski. Jeden z najwybitniejszych realizatorów dźwięku w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 07:46
Marian Adamski walczył w Powstaniu Warszawskim. Swoją przygodę z Polskim Radiem rozpoczął 1 sierpnia 1947 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Barbara Grębecka, dziennikarka i reportażystka Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 21:04
Hanna Bogoryja Zakrzewska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia wspomina, że Barbara Grębecka zrobiła bardzo wiele, by uratować od zapomnienia wiele zasłużonych postaci dla polskiej kultury i życia publicznego.
rozwiń zwiń