Polskie Radio

Wybory parlamentarne 2015. Do spisu wyborców można dopisać się przez internet

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 16:00
Szef MAC Andrzej Halicki namawia do dopisania się do spisu wyborców przez internet. Od niedawna możliwe jest to dzięki nowej platformie usług urzędowych ePUAP.
Audio
  • Szef MAC Andrzej Halicki: profilu można używać przez trzy lata (IAR)
Wybory parlamentarne odbędą się 25 października
Wybory parlamentarne odbędą się 25 październikaFoto: Glow Images/East News

Bez wizyty w urzędzie będą mogli to zrobić tylko ci, którzy wcześniej założyli i potwierdzili w urzędzie swój Profil Zaufany - czyli oficjalne konto na portalu.
Do tej pory ponad pół miliona Polaków założyło swój Profil Zaufany. Zdaniem Halickiego sprawa dopisania do spisu wyborców jest dobrą okazją do założenia i potwierdzenia takiego konta.

Jak wyjaśnił minister, Profil Zaufany jest rodzajem podpisu elektronicznego i dlatego konieczna jest jednorazowa weryfikacja takiego konta. Później będzie można z niego korzystać przez trzy lata. Oprócz urzędów pomoc w założeniu i potwierdzeniu Profilu Zaufanego ma świadczyć sieć placówek Poczty Polskiej.

Wybory parlamentarne 2015 - więcej informacji>>>

Nowa wersja portalu ePUAP działa od sierpnia i udostępnia kolejne usługi, między innymi złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego czy wniosek o becikowe. System informuje o postępach w załatwieniu urzędowej sprawy za pomocą wiadomości e-mail, ale też smsem. Na portalu można też głosować, jakie nowe usługi powinny się w nim znaleźć.


Usługi dostępne na platformie ePUAP2, w katalogu "Usługi wyborcze"

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Spis wyborców to dokument, sporządzany przez organy gmin (wójta, burmistrza, prezydenta miasta), który ma zapewnić poprawność wyborów poprzez zagwarantowanie możliwości wzięcia udziału w głosowaniu, a jednocześnie jednokrotnego głosowania przez tę samą osobę w tych samych wyborach. Każdy wyborca może być wpisany tylko do jednego spisu wyborców.
Ujęcie obywatela w spisie wyborców stanowi potwierdzenie jego prawa do oddania głosu w wyborach.
Wniosek o dopisanie do spisu wyborców należy wnieść do organu gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkania albo czasowego przebywania, na obszarze której utworzony został obwód głosowania, w którym wyborca zamierza głosować. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców może być wniesiony m.in. w postaci elektronicznej przy użyciu określonej usługi elektronicznej udostępnionej na platformie ePUAP2 (http://epuap.gov.pl).
W tym celu wnioskodawca, posiadający konto na ePUAP2 i profil zaufany, powinien wypełnić formularz elektroniczny udostępniony na ePUAP2, a następnie podpisać wygenerowany wniosek bezpiecznym podpisem elektronicznym (weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu) albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP2 i wysłać go do właściwego organu gminy.
Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można zgłosić do 20 października 2015 r.

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju
Zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju należy zgłosić organowi gminy, w której wyborca jest wpisany do rejestru wyborców.
Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego może być wniesione m.in. w postaci elektronicznej przy użyciu określonej usługi elektronicznej udostępnionej na ePUAP2.
W tym celu wnioskodawca, posiadający konto na ePUAP2 i profil zaufany, powinien wypełnić formularz elektroniczny udostępniony na ePUAP2, a następnie podpisać wygenerowane zgłoszenie bezpiecznym podpisem elektronicznym (weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu) albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP2 i wysłać je do właściwego organu gminy.
Zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju należy zgłosić do 12 października 2015 r.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów należy złożyć do organu gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania może być wniesiony m.in. w postaci elektronicznej. Wniosek należy wnieść przy użyciu skierowanej usługi elektronicznej udostępnionej na ePUAP2.
W tym celu wnioskodawca, posiadający konto na ePUAP2 i profil zaufany, powinien wypełnić formularz elektroniczny udostępniony na ePUAP2, a następnie podpisać wygenerowany wniosek bezpiecznym podpisem elektronicznym (weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu) albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP2 i wysłać go do właściwego organu gminy.
Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę. Upoważnienie można sporządzić w trakcie wypełniania formularza elektronicznego wniosku o wydanie zaświadczenia.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów można złożyć do 23 października 2015 r.

IAR, MAC, bk