Polskie Radio

Relikwie Pier Giorgia Frassatiego przyjadą na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 16:08
Papież Franciszek ma dla młodzieży specjalną ofertę. "Bądźcie jak Frassati!" - wskazuje na ich rówieśnika, bł. Pier Giorgia Frassatiego.
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Pier Giorgio Frassati to postać fascynująca - podkreśla biuro prasowe KEP. Czterech papieży znajduje w nim dla młodych ludzi wzór do naśladowania.

Relikwie Pier Giorgia Frassatiego będą wystawione podczas Światowych Dni Młodzieży w Bazylice Dominikanów Św. Trójcy w Krakowie przy ul. Stolarskiej 12.

Światowe Dni Młodzieży 2016 >>>

- 24-letni student politechniki z Turynu jest przykładem, że świętość jest możliwa w każdym wieku, niezależnie od środowiska, w którym się wyrosło. Pier Giorgio Frassati kochał górskie wędrówki, radością, talentem oratorskim przyciągał swoich rówieśników, którym niósł Ewangelię - czytamy w komunikacie.

Jak zaznaczono Frassati (1901-1925) był szczególnie wrażliwy na potrzeby ludzi biednych i pokrzywdzonych. Pomagając chorym, zaraził się chorobą Heinego-Medina.

Franciszek: naśladujcie Frassatiego

Przypomniano też, że papież Franciszek w orędziu na Światowe Dni Młodzieży w Polsce, którym przyświeca idea "Ośmiu Błogosławieństw", poleca by młodzi naśladowali Frassatiego w czynieniu dzieł miłosierdzia. - Chciałbym zasugerować wam, jak w konkretny sposób, możemy być narzędziem tego samego Miłosierdzia względem naszych bliźnich - napisał papież Franciszek.

- Pier Giorgio był młodzieńcem, który zrozumiał, co znaczy mieć serce miłosierne, wrażliwe na najbardziej potrzebujących. Ofiarowywał im o wiele więcej niż dary materialne, dawał samego siebie, poświęcał czas, słowa, zdolność słuchania. (…) Służył ubogim z wielką dyskrecją, nigdy się z tym nie obnosząc. (…) Wyobraźcie sobie, że w przeddzień swojej śmierci, ciężko schorowany, udzielał wskazówek dotyczących sposobu pomagania jego pokrzywdzonym przyjaciołom - przypomniał papież Franciszek.

W komunikacie przypomniano, że papież Benedykt XVI także kierował uwagę młodzieży na bł. Frassatiego. W orędziu przed XXVII ŚDM, które w 2012 r. odbywały się w diecezjach na całym świecie, opisywał bł. Frassatiego jako młodzieńca, który przepełniony był radością, chociaż doświadczał wielu prób i zranień.

- Z pogodą ducha i radością poświęcał swe życie pełnej pasji służbie Chrystusowi i braciom. Będąc młody tak jak wy, z wielkim zaangażowaniem zdobywał formację chrześcijańską i dawał świadectwo wiary, proste i skuteczne - mówił Benedykt XVI podczas spotkanie z młodymi w Turynie, w maju 2010 r. Polecał też czytać biografie bł. Frassatiego.

Istotne jest, że świadectwo życia Pier Giorgia Frassatiego zwracało szczególną uwagę, zanim został on ogłoszony przez Kościół Katolicki błogosławionym. Kardynał Gianbattista Montini, późniejszy Paweł VI, podkreślał że Frassati odpowiada swoim życiem na pytanie: "Jak być człowiekiem nowoczesnym i chrześcijaninem".

Patron młodzieży

Papież Jan Paweł II jeszcze przed wyniesieniem Pier Giorgia Frassatiego w 1990 r. na ołtarze, wskazywał go jako patrona młodzieży. - Zdumiewająca była wrażliwość Pier Giorgia Frassati na człowieka biednego, na potrzebującego, na chorego. Może to jest szczególne wezwanie i wyzwanie pod adresem naszego pokolenia i naszych czasów: czasów, którym grozi znieczulica - mówił kard. Karol Wojtyła do młodzieży akademickiej w 1977 r.

Przyznał też: "Także i ja w młodości doznałem dobroczynnego wpływu jego przykładu i jako uczeń byłem pod wrażeniem mocy jego chrześcijańskiego świadectwa".

W komunikacie KEP zaznaczono też, że Jan Paweł II powierzył wręcz młodzież bł. Frassatiemu. W Rzymie w 2001 r. do niosących krzyż ŚDM młodych ludzi zaapelował: "Starajcie się go poznać! Jemu powierzam wasze misyjne zaangażowanie".

Zdaniem siostrzenicy bł. Frassatiego, nie jest przypadkiem, że "Osiem Błogosławieństw” stało się tematem nadchodzących Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

- Św. Jan Paweł II, właśnie w Swoim Krakowie mianował Pier Giorgia człowiekiem "Ośmiu Błogosławieństw", widać chce, aby Pier Giorgio pomagał Mu w przekazaniu młodzieży z całego świata prawdy, iż świętość jest dostępna dla wszystkich i że tylko rewolucja miłości może rozpalić w ludzkich sercach nadzieję na lepszą przyszłość - mówi Wanda Gawrońska.

Frassati został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II 20 maja 1990 na Placu św. Piotra w Rzymie.

PAP, to

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży 2016. Już ponad pół miliona zarejestrowanych osób

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 11:13
Już ponad pół miliona osób zarejestrowało się na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku. Cały czas za pośrednictwem strony internetowej z całego świata napływają zgłoszenia do udziału w święcie młodych w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znane postacie promują Światowe Dni Młodzieży. Przedstawiono ambasadorów

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 21:28
Nowych ambasadorów Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 zaprezentowano 15 grudnia w Krakowie. Uczestnicy spotkania mogli także po raz pierwszy zobaczyć teledysk do hymnu "Błogosławieni miłosierni", tworzony przez Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 i Stację 7.
rozwiń zwiń