Polskie Radio

Chiński Nowy Rok. Dwa miliardy podróżników

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 09:27
To ostatni dzień roku według tradycyjnego kalendarza księżycowego. Po roku owcy, lub jak kto woli - kozy, nastąpi rok małpy. Dla mieszkańców Chin noworoczne święta to centralny punkt tradycyjnego kalendarza.
Audio
  • Rozpoczyna się rok małpy. Relacja Tomasz Sajewicza (IAR)
Przygotowania do powitania Nowego Roku, roku małpy
Przygotowania do powitania Nowego Roku, roku małpyFoto: PAP/EPA/WU HONG

Tradycja nakazuje, aby ostatni dzień starego roku spędzić z rodziną. To właśnie dlatego w okresie noworocznym w Chinach odbywa się największa czasowa migracja na świecie. Szacuje się, że w tym okresie Chińczycy odbędą w sumie 2 miliardy podróży.

Większość mieszkańców Chin Nowy Rok powita na rodzinnych kolacjach. Na stole nie może zabraknąć pierożków, będących symbolem dostatku, czy też mających zapewnić szczęście w nadchodzącym roku potrawy z ryby. Od północy tradycyjnie odpalane będą petardy i fajerwerki.

Chińczycy wierzą, że huk odstrasza złe duchy. Z roku na rok to jednak coraz większy problem w dużych metropoliach, gdyż odpalanie fajerwerków jest tak masowe, że prowadzi do wzrostu zanieczyszczenia powietrza.

Tradycja z czasów chińskich dynastii

Po rewolucji, która obaliła cesarstwo, Chiny oficjalnie przyjęły kalendarz gregoriański. Jednak wiele świąt, w tym m.in. Nowy Rok, obchodzi się według dawnego kalendarza księżycowego z cyklem 12 zodiakalnych zwierząt. Obowiązywał on w Państwie Środka od czasów pierwszej dynastii, rządzącej w latach 2205-1766 p.n.e. - dynastii Xia. Komunistyczne władze Chin nie miały odwagi przekreślić tej tradycji, przemianowując jedynie święto Nowego Roku księżycowego na "Święto Wiosny".

W całych Chinach jednym z najważniejszych elementów Święta Wiosny jest uroczysta kolacja jedzona w wigilię Nowego Roku, koniecznie w rodzinnym gronie, nawet jeśli spotkanie z krewnymi oznacza konieczność przebycia setek, czy tysięcy kilometrów.

Nowy rok pod znakiem sprytnego zwierzątka

Małpa jest zwierzęciem energicznym, ruchliwym i sprytnym, więc jej rok może obfitować w wiele burzliwych wydarzeń. Wielu przyszłych rodziców chce, by ich dzieci urodziły się w Roku Małpy. Panuje przekonanie, że takie dzieci będą szczególnie pewne siebie, sprytne i pomysłowe.

IAR/PAP/agkm

(Tysiące ludzi na dworcach i lotniskach - tak wyglądał Pekin przed chińskim nowym rokiem. Dla bezpieczeństwa ludzi na drogach, dworcach i lotniskach wzmocniono kontrole w największych miastach kraju. "Wielka migracja" trwa około dwóch tygodni. Chiński Nowy Rok jest też znany jako Święto Wiosny. Pierwsze trzy dni Nowego Roku są wolne od pracy. Jest to święto ruchome i w tym roku rozpocznie się 8 lutego; wideo: RUPTLY/x-news)

Zobacz więcej na temat: Chiny Nowy Rok