Polskie Radio

Morawiecki: bliżej mi do Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2010 19:41
Ideowo bliżej mi do Jarosława Kaczyńskiego, choć mam do niego różne pretensje - powiedział w Gorzowie kandydat na prezydenta Kornel Morawiecki, pytany, na kogo zagłosuje, jeśli do drugiej tury przejdą Bronisław Komorowski i Jarosław Kaczyński.

Podczas wizyty w woj. lubuskim Morawiecki na festynie w Krzeszycach spotkał m.in. emerytów, którzy dopytywali, czy mogliby mieć wyższe świadczenia.

Niesolidarna Polska

- Sprawy bytowe ludzi są strasznie ważne, czasem bolesne. A kiedy nie ma sprawiedliwości, to rozdział pieniędzy jest nierównomierny - jedni mają górę pieniędzy, a inni biedują. I to jest właśnie taka niesolidarna Polska - powiedział Morawiecki.

Morawiecki złożył też kwiaty pod "Białym Krzyżem" przy gorzowskiej katedrze - symbolem walki o wolną Polskę i "Solidarność"; spotkał się też z mieszkańcami w jednej z restauracji.

Swoje szanse na start w drugiej turze ocenił, jako "małe". - Mój start w wyborach ma cele nie tylko takie, żebym został prezydentem. Oczywiście, bym bardzo tego chciał, ale nie muszę. Teraz staramy się dojść ze swoimi ideami, ze swoim przekazem do jak najszerszego kręgu społeczeństwa. Jeżeli zyskamy zaufanie, aprobatę, to wtedy będziemy się starali zorganizować działania polityczne i społeczne - powiedział.

Tak dla Kaczyńskiego

Na pytanie, na kogo będzie głosował, jeśli do drugiej tury dostaną się Bronisław Komorowski i Jarosław Kaczyński, Morawiecki odpowiedział, że "bliższy ideowo jest mu Jarosław Kaczyński".

- Z tym, że jestem oburzony za jego zachowanie w sprawie powodzi, przecież tym zalewanym ludziom nie można wciskać, że oni mają głosować. Takim elementarnym obowiązkiem polityków, całej tej elity publicznej w Polsce było odłożenie tych wyborów o parę miesięcy - powiedział.

Dodał, że ma do kandydata PiS "różne pretensje", także o to, że nie wypowiadał się wyraźnie na temat nominacji Marka Belki na stanowisko prezesa NBP.

Kornel Morawiecki to założyciel i przewodniczący "Solidarności Walczącej", był najdłużej ukrywającym się w PRL opozycjonistą.

sm

Czytaj także

Rada Polityczna PiS udzieli poparcia Kaczyńskiemu

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 07:14
Po południu zbierze sie Rada Polityczna PiS, która ma udzielić poparcia szefowi partii Jarosławowi Kaczyńskiemu w wyborach prezydenckich. Przed posiedzeniem Rady - w jednym z warszawskich centrów konferencyjnych - odbędzie sie wyjazdowe posiedzenie klubu PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamy już 8 kandydatów na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2010 13:47
Do Państwowej Komisji Wyborczej w niedzielę wpłynęły zawiadomienia od komitetów wyborczych czterech kolejnych kandydatów na prezydenta - Bronisława Komorowskiego, Janusza Korwin-Mikkego, Bogdana Szpryngiela i Bogusława Ziętka. W sumie dotychczas do PKW zgłosiło się osiem komitetów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debaty kandydatów wciąż nie ma. Ale o tym debatują

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2010 12:41
Adam Bielan (PiS) powiedział w niedzielę, że sztab Jarosława Kaczyńskiego rozważa możliwość debaty czterech najpoważniejszych kandydatów na prezydenta. Sztab Bronisława Komorowskiego jest otwarty na rozmowy w sprawie debat - odpowiada Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kandydaci na prezydenta a sprawy kobiet

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2010 21:20
W prawyborach na Kongresie Kobiet najwięcej głosów zdobył Bronisław Komorowski (49,9%). Na drugim miejscu był Grzegorz Napieralski (17,5%), następnie: Andrzej Olechowski (10,8%), Waldemar Pawlak (8,3%) i Jarosław Kaczyński (7,8%).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Exit poll: Bronisław Komorowski wygrał wybory prezydenckie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2010 20:45
Bronisław Komorowski pokonał prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Według sondażu TNS OBOP dla TVP kandydat PO zdobył 53,1 proc. głosów a kandydat PiS 46,9 proc.
rozwiń zwiń