Polskie Radio

Mielno niszczy plany elektrowni? Wyniki referendum

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 06:38
Mieszkańcy Mielna głosowali w sprawie budowy elektrowni atomowej. Referendum jest nieważne, ale mielnianie mają nadzieję, że inwestor weźmie je pod uwagę.
Audio
  • Mieszkańcy Mielna o referendum: głosujemy, żeby mieć sumienie czyste
Mielno niszczy plany elektrowni? Wyniki referendum
Foto: PAP/Adam Warżawa

Mieszkańcy gminy Mielno w powiecie koszalińskim opowiedzieli się w referendum przeciwko lokalizacji elektrowni atomowej w Gąskach. Takiego zdania było 94 procent głosujących. Budowę elektrowni poparło 5,3 procent mieszkańców gminy, a 0,7 procent głosów było nieważnych.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Frekwencja wyniosła 57 procent. Wynik referendum oznacza, że mieszkańcy gminy zdecydowanie opowiedzieli się przeciwko lokalizacji w Gąskach elektrowni atomowej, wszelkiej infrastruktury z tym związanej i pracom badawczym na terenie gminy.

Wyniki referendum nie są wiążące, bowiem kwestia lokalizacji nie należy do kompetencji organów samorządowych. Mieszkańcy gminy Mielno liczą jednak, że wynik głosowania skłoni inwestora - Polską Grupę Energetyczną do rezygnacji z Gąsek jako miejsca budowy elektrowni.

Od samego początku, listopada minionego roku kiedy PGE przedstawiła potencjalne lokalizacje, w gminie narastała fala protestów. Mieszkańcy obawiają się, że elektrownia zniszczyłaby turystyczny charakter gminy, ich miejsca pracy.

Oprócz Gąsek PGE wskazała też Chociwel i Żarnowiec jako potencjalne lokalizacje. Gdzie stanie elektrownia wyjaśni się w przyszłym roku.

IAR, wit

Czytaj także

Mielno ma piękne plaże

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2011 11:14
Olga Roszak-Pezała (wójt gminy Mielno): Mamy 27 kilometrów plaż od strony morza oraz jezioro Jamno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektrownia atomowa nad morzem? Pawlak wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2012 14:54
Wicepremier przewiduje, że w niedzielnym referendum mieszkańcy gminy Mielno opowiedzą się przeciw budowie w Gąskach siłowni atomowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gąski głosują nad elektrownią atomową

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 07:42
W gminie Mielno z Zachodniopomorskiem trwa ferendum dotyczące lokalizacji elektrowni jądrowej we wsi Gąski.
rozwiń zwiń