X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego. Czy istnieje wyjście z sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2015 09:28
Sejm uchwałami PiS unieważnił w środę wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego dokonany pod koniec poprzedniej kadencji. Nowi mają być wybrani w przyszłym tygodniu. O zmianach w Trybunale Konstytucyjnym rozmawiali goście "Śniadania w Trójce".
Audio
  • Goście Beaty Michniewicz dyskutują m.in. o kontrowersjach wokół Trybunału Konstytucyjnego (Śniadanie w Trójce)
Gmach Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie
Gmach Trybunału Konstytucyjnego w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Wniosek o zbadanie konstytucyjności ustawy o TK z czerwca 2015 r., na mocy której wybrano w październiku pięciu sędziów, pierwotnie złożyło PiS, później go wycofało, a ostatecznie złożyli go posłowie PO i PSL. Natomiast 9 grudnia TK ma zbadać skargi na nowelizację ustawy o TK - której autorem jest PiS - złożone przez PO, RPO i KRS. Nowelizacja ta ma wejść w życie 5 grudnia, czyli już po planowanym wyborze pięciu sędziów.

Nowelizacja przewiduje ponowny wybór pięciu sędziów Trybunału i wprowadza zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP - co następuje w 30 dni od dnia wyboru. Przyjęto w niej także, że w trzy miesiące od wejścia zmian w życie, wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - nie jako sędziów, ale jako prezesa i wiceprezesa TK.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta powiedział, że prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję ws. TK po zapoznaniu się z analizami prawnymi przygotowanymi przez kancelarię. Przyznał jednak, że kompromis nie jest możliwy, jeśli chodzi o prawo. - Kompromisu co do nieprzestrzegania prawa nie ma. PO i PSL naruszyły konstytucję i spowodowały ten bałagan. Narobili w poprzedniej kadencji bigosu i teraz wszyscy musimy go konsumować - powiedział.

Rafał Grupiński z PO powiedział, że PiS od kilku tygodni używa argumentów, które psują całą polemikę wokół tego, jak powinno funkcjonować prawo w demokratycznym państwie. Podkreślił, że o tym czy uchwalona przez jego partię ustawa jest konstytucyjna, rozstrzygnie TK, a nie politycy.

Adam Bielan ze Zjednoczonej Prawicy zwrócił uwagę na fakt, że to PO zaskarżyła swoją ustawę o Trybunale Konstytucyjnym do TK. Dodał, że PiS musi działać szybko, bo TK jest w tym momencie sparaliżowany, a w przyszłym tygodniu będzie orzekać.

Krzysztof Hetman z PSL uważa, że gdyby obecna większość sejmowa uczciwie podchodziła do sprawy, to mogłaby naprawić błąd dotyczący dwóch sędziów TK. - Ta sprawa została wykorzystana, żeby zrujnować fundamenty praworządnego państwa demokratycznego - powiedział.

Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej dodała, że PO i PiS naruszyły konstytucję i zasady panujące w państwie demokratycznym. - Nie byłoby tej całej hecy i teatru politycznego, gdyby dwóch sędziów dodatkowo wybranych przez PO honorowo odeszło - podkreśliła.

Stanisław Tyszka z Ruchu Kukiz'15 uważa, że Polacy są zmęczeni zamieszaniem wokół TK. - Chytry dwa razy traci. PO próbowało dokonać skoku na TK, obecnie doprowadzono do normalizacji sytuacji - powiedział.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce

Prowadzi: Beata Michniewicz

Goście: Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) Andrzej Dera (Kancelaria Prezydenta), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Stanisław Tyszka (Kukiz'15), Krzysztof Hetman (Polskie Stronnictwo Ludowe), Adam Bielan (Polska Razem-Zjednoczona Prawica).

Data emisji: 28.11.2015

Godzina emisji: 9.09

to/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polityczny spór o TK. Na kolejnym posiedzeniu Sejm zajmie się wyborem pięciu sędziów Trybunału

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 15:27
Do wyboru nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego dojdzie na kolejnym posiedzeniu Sejmu 2-3 grudnia - poinformowali w czwartek szefowie klubów parlamentarnych. Według szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, Sejm ma zająć się wyborem pięciu sędziów TK. W środę posłowie głosami PiS i Kukiz'15 przyjęli uchwały stwierdzające, że wybór w październiku pięciu sędziów TK nie miał mocy prawnej. Opozycja uważa, że PiS łamie konstytucję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Czy istnieje dobre wyjście z sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 18:53
Przywrócenie porządku czy wprowadzenie własnych ludzi do Trybunału Konstytucyjnego - o tym, jaki cel przyświecał posłom, którzy stwierdzili nieważność uchwał w sprawie wyboru pięciu sędziów TK, rozmawiali w "Pulsie Trójki" przedstawiciele PiS i Nowoczesnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityczne zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego. Nowi sędziowie już w przyszłym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 21:21
To nie koniec sejmowej burzy wokół Trybunału Konstytucyjnego. Po uchwaleniu przez PiS i klub Kukiz'15 unieważnienia uchwał w sprawie wyboru 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, teraz czas na głosowanie nad nowymi kandydaturami.
rozwiń zwiń